لووتیروکسین

 برندهای تجاری در ایالات متحده

Levothroid

Levoxyl

Synthroid

Tirosint

Unithroid

تعریف لووتیروکسین

لووتیروکسین برای درمان هیپوتیروئیدیسم استفاده می‌شود، وضعیتی که غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی‌کند. لووتیروکسین نیز برای کمک به کاهش اندازه غده تیروئید بزرگ (که گواتر نیز نامیده می‌شود) و برای درمان سرطان تیروئید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این دارو فقط با نسخه پزشک در دسترس است.

این محصول در قالب های دارویی زیر موجود است:

کپسول پر شده از مایع

قرص

محلول

توصیه‌های قبل از مصرف

قبل از تصمیم گیری برای مصرف دارو، باید خطرات مصرف آن در نظر گرفته شود. این تصمیم شما و دکتر شما خواهد بود. برای این دارو، موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرد:

آلرژی

 تا کنون هر واکنش غیرعادی یا آلرژیک به این دارو یا سایر داروها داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت وجود هر نوع آلرژی دیگری از قبیل غذاها، رنگ‌ها، نگهدارنده‌ها یا حیوانات، به پزشک متخصص خود نیز بگویید. برای محصولات غیر تجویزی، برچسب‌ها یا بسته بندی را با دقت بخوانید.

اطفال

مطالعات انجام شده تا به امروز، مشکلات خاص کودکان را نشان نمی‌دهد که مصرف لووتیروکسین در کودکان را محدود کند.

سالمندان

مطالعات انجام شده تا به امروز، مشکلات خاصی را که باعث کاهش سودمندی لووتیروکسین در سالمندان شود، نشان نمی‌دهد. با این حال، بیماران مسن بیشتر احتمال دارد که مشکلات مربوط به قلب یا رگ‌های خونی مربوط به سن داشته باشند که ممکن است نیاز به احتیاط و تنظیم دوز برای بیماران دریافت کننده لووتیروکسین وجود داشته باشد.

بارداری

 مطالعات در زنان باردار خطر افزایش ناهنجاری‌های جنینی را نشان نمی‌دهد.

مادر شیرده

مطالعات در زنان نشان می‌دهد که این دارو در هنگام شیردهی خطر چندانی برای نوزاد شیرخوار ندارد.

تداخلات دارویی لووتیروکسین

اگر چه داروهای خاصی هرگز نباید با هم استفاده شوند، در موارد دیگر ممکن است دو نوع دارو باوجود احتمال تداخل، با هم مصرف شوند. در این موارد، پزشک ممکن است بخواهد دوز را تغییر دهد یا ممکن است احتیاط‌های دیگر لازم باشد. هنگامی که شما این دارو را مصرف می‌کنید، بسیار مهم است که متخصصان مراقبت‌های بهداشتی خود را در صورت استفاده از هر یک از داروهای ذکر شده در زیر مطلع سازید. تداخلات زیر براساس اهمیت بالقوه آنها انتخاب شده اند و لزوما شامل همه چیز نیستند.

استفاده از این دارو با هر یک از داروهای زیر توصیه نمی‌شود، اما در برخی موارد ممکن است لازم باشد. اگر هر دو دارو با هم تجویز شوند، پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد و یا بگوید چقدر از یک یا هر دو دارو استفاده کنید.

Amineptine

Amitriptyline

Amitriptylinoxide

Amoxapine

Clomipramine

Desipramine

Dibenzepin

Doxepin

Imipramine

Ketamine

Lofepramine

Maprotiline

Melitracen

Mirtazapine

Nortriptyline

Opipramol

Protriptyline

Tianeptine

Trimipramine

استفاده از این دارو با هر یک از داروهای زیر ممکن است باعث افزایش خطر عوارض جانبی خاصی شود اما استفاده از هر دو دارو ممکن است بهترین درمان برای شما باشد. اگر هر دو دارو با هم تجویز شوند، پزشک ممکن است دوز خود را تغییر دهد یا بیان کند چقدر از یک یا هر دو دارو استفاده کنید.

Acenocoumarol

Aluminum Carbonate, Basic

Aluminum Hydroxide

Aluminum Phosphate

Anisindione

Calcium Acetate

Calcium Carbonate

Calcium Citrate

Cholestyramine

Chromium

Ciprofloxacin

Colesevelam

Conjugated Estrogens

Dexlansoprazole

Dicumarol

Dihydroxyaluminum Aminoacetate

Dihydroxyaluminum Sodium Carbonate

Eltrombopag

Esomeprazole

Esterified Estrogens

Estradiol

Estriol

Estrone

Estropipate

Fosphenytoin

Imatinib

Iron

Kelp

Lansoprazole

Lanthanum Carbonate

Lopinavir

Magaldrate

Magnesium Carbonate

Magnesium Hydroxide

Magnesium Oxide

Magnesium Trisilicate

Omeprazole

Pantoprazole

Patiromer

Phenindione

Phenprocoumon

Phenytoin

Rabeprazole

Rifampin

Rifapentine

Ritonavir

Sevelamer

Simvastatin

Warfarin

دیگر تداخلات لووتیروکسین

بعضی از داروها نباید در زمان غذا خوردن یا خوردن انواع خاصی از مواد غذایی استفاده شود. استفاده از الکل یا تنباکو با داروهای خاص نیز ممکن است باعث ایجاد تداخلات شود. تداخلات زیر براساس اهمیت بالقوه آنها انتخاب شده اند و لزوما شامل همه چیز نیستند.

با استفاده از این دارو با هر یک از موارد زیر ممکن است خطر ابتلا به برخی عوارض جانبی را افزایش دهد اما در بعضی موارد ممکن است اجتناب ناپذیر باشد. در صورت استفاده همزمان، پزشک ممکن است دوز یا چگونگی استفاده از این دارو را تغییر دهد یا دستورالعمل خاصی در مورد استفاده از غذا، الکل یا دخانیات به شما بدهد.

تغذیه عادی

سویا

سایر مشکلات پزشکی

وجود سایر مشکلات پزشکی ممکن است بر استفاده از این دارو تاثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که اگر مشکلی دارید، با پزشک خود در میان گذاشته‌اید، به ویژه::

نارسایی غده آدرنال (غده آدرنال کم کار) درمان نشده.

حمله قلبی حاد.

تیروتوکسیکوز (تیروئید بیش از حد فعال) درمان نشده – در بیماران با این شرایط نباید استفاده شود.

مشکلات آدرنال.

کم خونی پرنیسیوز.

آنژین (درد شدید قفسه سینه).

مشکلات لخته شدن خون.

دیابت.

بیماری قلب یا عروق خونی (به عنوان مثال، بیماری عروق کرونر).

مشکلات ریتم قلب (مثلا آریتمی، فیبریلاسیون دهلیزی).

پوکی استخوان.

مشکلات غده هیپوفیز – با احتیاط استفاده کنید. ممکن است این شرایط را بدتر کند.

نباید در بیماران دچار مشکل بلع کپسول (از جمله کودکان زیر 6 سال) تجویز شود.

استفاده صحیح لووتیروکسین

مصرف این دارو تا پایان عمر ضروری است. قبل از مشورت با پزشک خود، مصرف دارو را قطع نکنید و یا ، دوز خود را تغییر ندهید. ممکن است چند هفته تا بهبود علائم زمان ببرد.

بهتر است این دارو با معده خالی مصرف شود. حداقل 30 دقیقه تا 1 ساعت قبل از خوردن صبحانه، آن را با یک لیوان آب کامل استفاده کنید.

این دارو باید حداقل 4 ساعت قبل یا 4 ساعت پس از این داروها مصرف شود:

 آنتی اسیدها(®Maalox®، Mylanta®، Tums)

 مکمل‌های کلسیم

 Prevalite®، Questran®) cholestyramine)

 Colestid®) colestipol)

مکمل آهن

 Alli®، Xenical®) orlistat)

Gas-X®، Mylicon®) simethicone)

 Carafate®) sucralfate)

کل کپسول را ببلعید. آن را برش ندهید. همچنین اگر شما از قدرت‌های مختلف این دارو استفاده می‌کنید، کپسول ها را قبل از مصرف از ظرف دراورید تا بتوانید قدرت هر کپسول را شناسایی کنید.

برای نوزادان و کودکانی که نمی‌تواند قرص را قورت دهند، می‌توان آن را خرد و با مقدار کمی از آب (5 تا 10 میلی لیتر یا 1 تا 2 قاشق چایخوری) مخلوط کرد. برای مخلوط کردن از یک قاشق یا قطره چکان استفاده کنید. بلافاصله از مخلوط استفاده کنید و آن را برای بعد نگه‌ندارید.

غذای دانه پنبه ای، فیبر رژیمی، آرد سویا (فرمول نوزاد) یا گردو ممکن است بر جذب این دارو از بدن شما تأثیر بگذارد. ممکن است مجبور شوید این دارو را در زمان دیگری از زمان مصرف این غذاها مصرف کنید. در صورت وجود هرگونه نگرانی، با پزشک خود صحبت کنید.

نگهداری لووتیروکسین

دارو را در یک ظرف بسته در دمای اتاق، دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگهداری کنید. دارو را از انجماد حفظ کنید.

دور از دسترس اطفال نگه دارید.

داروهای تاریخ مصرف گذشته و داروهای دیگر که نیازی به مصرف ندارند را دور بریزید.

از متخصص مراقبت بهداشتی خود بپرسید چگونه باید از شر داروهایی که به آنها نیازی ندارید خلاص شوید.

احتیاطات

بسیار مهم است که دکتر شما پیشرفت بیمار را در بازدیدهای منظم بررسی کند. این به پزشک  اجازه خواهد داد تا ببیند دارو درست کار می‌کند؟ و درنتیجه تصمیم بگیرد که شما باید آن را ادامه دهید یا خیر. برای بررسی اثرات ناخواسته، آزمایش خون لازم است.

لووتیروکسین نباید برای درمان چاقی یا برای از دست دادن وزن استفاده شود. این دارو برای کاهش وزن موثر نیست. در صورت مصرف نابجا، لووتیروکسین ممکن است عوارض جدی ناخواسته ایجاد کند.

هیپوتیروئیدی گاهی اوقات می‌تواند باعث ناباروری در مردان و زنان شود. لووتیروکسین نباید برای درمان ناباروری مورد استفاده قرار گیرد، مگر اینکه علت آن کم کاری تیروئید باشد.

برای بیماران مبتلا به دیابت بسیار مهم است که با توجه به دستور پزشک خود، میزان قند خون و یا میزان ادرار را دنبال کنید. اگر متوجه تغییرات در میزان قند خود شوید، با پزشک خود به سرعت بررسی کنید.

اگر فکر می‌کنید هنگام استفاده از این دارو باردار شده اید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. در حین بارداری ممکن است لازم شود دوز بیشتری از لووتیروکسین مصرف کنید.

زناني كه از اين دارو براي مدت طولاني استفاده مي‌كنند ممكن است كاهشي در تراکم استخوان داشته باشند كه مي‌تواند منجر به پوكي استخوان شود. اگر سوال یا نگرانی در مورد این موضوع دارید با پزشک خود صحبت کنید.

ضربان قلب سریع یا نامنظم، درد قفسه سینه، تنگی نفس، گرفتگی عضلات، سردرد، عصبانیت، تحریک پذیری، بی‌خوابی، لرزش، تغییر اشتها، افزایش یا کاهش وزن، استفراغ، اسهال، عرق بیش از حد، عدم تحمل گرما، تب، تغییرات در دوره قاعدگی، جوش یا بثورات پوستی می‌تواند نشانه‌های وجود بیش از حد دارو در بدن شما باشد.

اطمینان حاصل کنید که هر پزشک یا دندانپزشک که به درمان شما می‌پردازد می داند از این دارو استفاده می‌کنید. ممکن است نیاز به متوقف کردن استفاده از این دارو چندین روز قبل از انجام عمل جراحی یا آزمایش‌های پزشکی داشته باشید.

در طی چند ماه اول دوره درمان با لووتیروکسین، ممکن است ریزش موی موقت رخ دهد. در صورتی که دچار نگرانی هستید با پزشک خود صحبت کنید.

داروهای دیگر را مصرف نکنید، مگر اینکه با پزشک خود درمیان گذاشته باشید. این شامل داروهای گیاهی و یا ویتامین هاست. (OTC)داروهای تجویزی یا غیر تجویزی

عوارض جانبی لووتیروکسین

در کنار اثرات مورد نیاز، دارو ممکن است برخی  اثرات ناخواسته نیز ایجاد کند. اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است رخ ندهد، اما اگر رخ دهد، ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز باشد.

اگر هر یک از عوارض جانبی زیر رخ دهد، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید:

کمتر رایج

درد قفسه سینه یا ناراحتی

کاهش تولید ادرار

تنفس دشوار یا طاقت‌فرسا

مشکل در بلع

رگهای گردن گشادی

خستگی شدید

غش

ضربان قلب یا نبض سریع، آهسته یا تپش قلب

تب

عدم تحمل گرما

جوش یا کهیر

فشار خون بالا

افزایش پالس

تنفس نامنظم

تحریک پذیری

تغییرات قاعدگی

حالت تهوع

درد یا ناراحتی در بازوها، فک، پشت و گردن

تنگی نفس

خارش پوست، بثورات، یا قرمزی

تعریق

تورم چشم‌ها، صورت، لب‌ها، گلو یا زبان

تنگی در قفسه سینه

لرزش

مشکل تنفس

نادر

دید تار یا دوگانه

سرگیجه

چشم درد

فقدان یا کاهش رشد طبیعی در کودکان

لنگیدن یا راه رفتن به نفع یک پا

درد در ران یا زانو

تشنج

سردرد شدید

در صورت بروز هر یک از علائم زیر به علت مصرف بیش از حد، فورا کمک درخواست کنید:

عوارض مصرف بیش از حد

تغییر در هوشیاری

پوست سرد و خشن

گیجی

مشکل در جهت‌یابی

پالس سریع یا ضعیف

سرگردانی

از دست دادن هوشیاری

سردرد ناگهانی

از دست دادن ناگهانی هماهنگی

حرف زدن به صورت ناواضح و بی‌معنی

برخی عوارض جانبی ممکن است اتفاق بیفتند که معمولا به مراقبت پزشکی نیاز ندارند. این عوارض جانبی ممکن است در طول درمان از بین بروند زیرا بدن شما به دارو عادت می‌کند. همچنین ممکن است متخصص مراقبت‌های بهداشتی بتواند به شما در مورد راه‌های پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی توصیه‌هایی داشته باشد. اگر هر یک از عوارض جانبی زیر  ادامه داشت یا ناراحت کننده شد یا اگر در مورد آنها سوالی دارید، با پزشک خود مشورت کنید:

کمتر رایج

گرفتگی شکم یا معده

تغییر در اشتها

گریه کردن

اسهال

احساس خوب بودن غیرمعمول

ترس

احساس خوبی نداشتن یا ناراضی بودن

احساس ناراحتی

احساس گرما

احساس این که هیچ چیز واقعی نیست

احساس سوء ظن و بی اعتمادی

ریزش مو

سردرد

افزایش اشتها

افسردگی ذهنی

ضعف عضلانی

عصبی بودن

واکنش سریع یا احساسی

به سرعت در حال تغییر بودن

قرمزی صورت، گردن، بازوها و گاهی اوقات بخش بالایی سینه

بی‌قراری

مشکل باردار شدن

مشکل نشسته هنوز

خستگی یا ضعف غیرمعمول

استفراغ

افزایش وزن

کاهش وزن

سایر عوارض جانبی که در لیست ذکر نشده نیز ممکن است در برخی از بیماران وجود داشته باشد. اگر متوجه اثرات دیگری شدید، با متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنید.