انواع سرطان پستان

در این بخش به انواع سرطان پستان خواهیم پرداخت. همه سرطان‌های پستان از یک نوع نیستند و تومور می‌تواند از نواحی مختلفی از بافت سینه از جمله مجاری، لوبول‌ها و بافت‌های بینابینی آن‌ها منشا بگیرد. طبقه‌بندی سرطان پستان بر اساس نمای بافتی مشاهده شده زیر میکروسکوپ که از طریق بیوپسی تهیه شده است، انجام می‌شود. پس از تشخیص داده شدن با سرطان پستان، پزشک گزارش پاتولوژی را مطالعه می‌کند تا به خصوصیات تومور شما پی ببرد. از آنجایی که نوع بافت منشا سرطان پستان نوع رفتار این سرطان و بهترین گزینه درمانی را تعیین می‌کند، کسب اطلاعات به پزشکان در تعیین برنامه درمانی شما کمک خواهد نمود. نواحی‌ای از پستان که سرطان از آنجا شروع می‌شود عبارتند از:

  • غدد شیری: کارسینوم مجرایی شایع‌ترین نوع سرطان پستان است. این سرطان از بافت پوشاننده مجاری شیری پستان آغاز می‌شود. این مجاری شیر را از غدد پستانی به سمت نوک پستان حمل می‌کنند. کارسینوم مجرایی می‌تواند محدود به مجاری مانده و غیرتهاجمی باشد (DCIS یا ductal carcinoma in situ یا کارسینوم مجرایی درجا).
  • لوبول‌های تولیدکننده شیر: کارسینوم لوبولار در لوبول‌های پستانی آغاز می‌شود. این لوبول‌ها مسئول تولید شیر هستند. درصورتیکه تومور از محدوده لوبول‌ها خارج شود، کارسینوم تهاجمی لوبولار خوانده می‌شود. لوبول‌ها متصل به مجاری‌ای هستند که شیر را به سمت نوک پستان حمل می‌کنند.
  • بافت همبند: ندرتا سرطان‌های پستان می‌توانند از بافت همبند منشا بگیرند که از عضلات، چربی و عروق خونی ساخته شده است. سرطان‌هایی که از بافت همبند آغاز می‌شوند، سارکوم نامیده می‌شوند. از جمله سارکوم‌هایی که در پستان ایجاد می‌شوند، آنژیوسارکوم‌ها و تومورهای فیلودس هستند.

در این بخش به معرفی انواع مختلف سرطان پستان و تفاوت‌های آنان با یکدیگر خواهیم پرداخت.

سرطان‌های پستان درجا

سرطان‌های پستان تهاجمی

انواع نادر سرطان پستان

انواع مولکولی سرطان پستان

شایع‌ترین زیرشاخه‌های مولکولی سرطان پستان بر اساس میزان پاسخدهی بافت توموری به هورمون‌های استروژن و پروژسترون تعریف می‌شوند. وضعیت هورمونی سرطان‌های پستان به شرح زیر است:

  • گیرنده استروژنی مثبت (ER+)
  • گیرنده پروژسترونی مثبت (PR+)
  •  گیرنده هورمونی منفی (HR-)

در مورد دسته بندی مولکولی سرطان پستان بیشتر بخوانید.

امروز تحقیقات ژنتیکی طبقه‌بندی دقیق‌تری را برای سرطان‌های پستان پدید آورده و آن را به دسته‌های زیر تقسیم کرده‌اند:

بیماری‌های خوش خیم (غیر سرطانی) پستان در واقع رشد غیرمعمول یا سایر تغییرات در بافت پستان می‌باشند که سرطانی نیستند.

ابتلا به بیماری خوش خیم پستان می‌تواند در ابتدا ترسناک باشد زیرا علائم آن اغلب از علائم ناشی از سرطان پستان تقلید می‌کنند. ممکن است شما یاپزشکتان بتوانید توده‌ای پستان احساس کنید یا ترشحاتی در نوک سینه مشاهده کنید ، یا ممکن است ماموگرافی موردی را نشان دهد که نیاز به آزمایشبیشتری داشته باشد.

هرگونه تغییر غیر طبیعی پستان می‌تواند نشانه سرطان باشد و باید بررسی شود. با این حال ، بسیاری از تغییرات ، خوش خیم خواهند بود. درحقیقت ، بیماری‌های خوش خیم پستان بسیار شایع هستند – حتی شایع‌تر از سرطان پستان.

کارشناسان اغلب بیماری‌های خوش خیم را به سه دسته تقسیم می‌کنند:

بیماری های خوش خیم پستان

خطر سرطان پستان را افزایش نمی‌دهند

بسیاری از بیماری‌های خوش خیم پستان بعدها خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی‌دهند. برخی از آن‌ها علائم ایجاد می‌کنند ، در حالی که برخیدیگر ممکن است اولین بار در یک ماموگرافی غربالگری معمول یا سونوگرافی رویت شوند. این بیماری‌ها شامل موارد زیر هستند:

افزایش اندکی در خطر ابتلا به سرطان پستان

برخی از بیماری‌های خوش خیم پستان با اندکی افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان همراه است. همه این شرایط شامل رشد بیش از حد سلول‌های پستاناست که بسیار شبیه به سلول‌های سالم و طبیعی هستند. سلول‌ها نسبتاً معمولی به نظر می‌رسند و غیر طبیعی نیستند (اصطلاح تخصصی “ضایعاتبدون آتیپی” است).

افزایش متوسط خطر سرطان پستان

شرایط خوش خیم پستان معروف به “هایپرپلازی‌های آتیپیک” با افزایش متوسط خطر ابتلا به سرطان پستان مرتبط هستند. اما اگر شما مبتلا بههایپرپلازی آتیپیک هستید ، خطر ابتلا به سرطان پستان در هر سال مشخصی پایین خواهد ماند. خطر واقعی ابتلا به سرطان پستان در طول زندگی بهسایر عوامل خطر سرطان پستان و همچنین سن شما در زمان ابتلا به هیپرپلازی آتیپیک ، بستگی دارد.

دو نوع اصلی هیپرپلازی آتیپیک وجود دارد:

تغییرات خوش خیم پستان

موارد دیگری از بیماری‌های خوش خیم پستان وجود دارد که ناشی از التهاب ، عفونت ، حاملگی یا تغییرات غیرمعمول دیگر است. این موارد می‌توانند منجربه ایجاد توده ، رشد بافت ، مناطق تحریک شده ، ترشحات غیرمعمول و یا درد شوند. این تغییرات با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان همراه نیستند. بااین حال ، علائم آن‌ها اغلب باعث می‌شود شما و پزشکتان سرطان پستان را نیز جزء احتمالات در نظر بگیرید. برای اطمینان از این که این بیماری واقعاخوش خیم است ، اغلب به آزمایشات تصویربرداری بیشتر مانند سونوگرافی و ماموگرافی و شاید حتی بیوپسی نیاز دارید.