هورمون درمانی سرطان پستان

درمان سرطان پستان

در ادامه سری مقالات درمان سرطان پستان به هورمون درمانی سرطان پستان می‌پردازیم. هورمون درمانی سرطان پستان درمانی برای سرطان‌های پستانی است که به هورمون‌ها حساس هستند. رایج ترین اشکال هورمون درمانی برای سرطان پستان با مسدود کردن هورمون ها از اتصال به گیرنده ها بر روی سلول های سرطانی یا کاهش تولید هورمون‌های بدن انجام می شود.

هورمون درمانی فقط برای سرطان‌های پستان مورد استفاده قرار می گیرد که مشخص شده است که گیرنده‌هایی برای هورمون‌های طبیعی استروژن یا پروژسترون بیان می‌کنند.

هورمون درمانی سرطان پستان اغلب پس از جراحی برای کاهش خطر بازگشت سرطان استفاده می شود. همچنین ممکن است هورمون درمانی برای سرطان پستان به منظور کوچک کردن تومور قبل از جراحی مورد استفاده قرار گیرد و این احتمال وجود دارد که سرطان به طور کامل حذف شود.

اگر سرطان شما به سایر قسمت‌های بدن شما  گسترش یافته باشد، هورمون درمانی سرطان پستان ممکن است به کنترل آن کمک کند.

هورمون درمانی سرطان پستان فقط برای درمان سرطان های حساس به هورمون مورد استفاده قرار می گیرد (سرطان های پستان گیرنده هورمون مثبت).

پزشکان به این سرطان‌ها به عنوان گیرنده استروژن مثبت (ER مثبت) یا گیرنده پروژسترون مثبت (PR مثبت) نام نهاده اند. این بدان معنی است که این سرطان‌های پستان توسط هورمون‌های طبیعی استروژن یا پروژسترون تغذیه می شوند.

پزشک متخصص در تجزیه و تحلیل خون و بافت بدن (پاتولوژیست) با تجزیه و تحلیل یک نمونه از سلول‌های سرطانی شما تشخیص می دهد که آیا سرطان شما ER مثبت یا PR مثبت است تا ببیند آیا گیرنده هایی برای استروژن یا پروژسترون دارند یا خیر.

چرا هورمون درمانی سرطان پستان استفاده می‌شود؟

١.از بازگشت سرطان جلوگیری کنید

٢.خطر ابتلا به سرطان در سایر بافت‌های پستان را کاهش دهید

٣.رشد سرطانی که گسترش یافته است را آهسته یا متوقف کنید

۴.قبل از جراحی اندازه یک تومور را کاهش دهید

عوارض جانبی هورمون درمانی سرطان پستان

١.گرگرفتگی

٢.ترشحات واژن

٣.خشکی یا تحریک واژن

۴.خستگی

۵.حالت تهوع

۶.درد مفاصل و ماهیچه ها

٧.ناتوانی جنسی در مردان مبتلا به سرطان پستان

عوارض جانبی جدی تر هورمون درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

١.لخته های خون در رگ ها

٢.سرطان آندومتر یا سرطان رحم

٣.آب مروارید( کاتاراکت)

۴.سکته مغزی

۵.پوکی استخوان

۶.بیماری قلبی

آنچه باید انتظار داشته باشید

روش‌های مختلفی در مورد هورمون درمانی وجود دارد.

داروهایی که مانع از اتصال هورمون ها به سلول‌های سرطانی می شوند

یک روش در مورد هورمون درمانی جلوگیری از اتصال هورمون ها به گیرنده‌های روی سلول‌های سرطانی است. هنگامی که هورمون ها نتوانند به سلول‌های سرطانی دسترسی پیدا کنند، رشد تومور کند می شود و ممکن است سلول ها بمیرند.

داروهای سرطان پستان که این عمل را دارند شامل موارد زیر است:

١.تاموکسیفن:  تاموکسیفن معمولاً روزانه به شکل قرص مصرف می شود. اغلب برای کاهش خطر عود سرطان در خانم‌هایی که تحت درمان سرطان پستان در مراحل اولیه قرار دارند، استفاده می شود. در این شرایط معمولاً پنج تا ده سال طول می کشد.

تاموکسیفن همچنین ممکن است برای درمان سرطان پیشرفته استفاده شود. تاموکسیفن هم برای زنان قبل از یائسگی و هم برای زنان یائسه مناسب است.

٢. تورمیفن (فارستون): تورمیفن به عنوان قرص روزانه مصرف می شود. این ماده برای درمان سرطان پستان که در مناطق دیگر بدن گسترش یافته است، استفاده می شود. تورمیفن برای استفاده در زنان یائسه تأیید شده است.

٣.فول وسترانت(فاسلودکس): هر ماه پس از دریافت دوز برای هر ماه به عنوان یک شات تزریق می شود. این در زنان یائسه برای درمان سرطان پیشرفته پستان استفاده می شود.

داروهایی که بدن را از تولید استروژن پس از یائسگی متوقف می کنند

مهارکننده های آروماتاز

مهار کننده های آروماتاز ​​نوعی دارو است که باعث کاهش میزان استروژن در بدن می شود و سلول‌های سرطانی پستان را از هورمون‌های مورد نیاز برای رشد محروم می کند.

مهارکننده های آروماتاز ​​فقط در خانم‌هایی که یائسگی را پشت سر گذاشته اند، استفاده می شود. آن‌ها نمی توانند مورد استفاده قرار گیرند مگر اینکه بدن شما در یائسگی طبیعی یا یائسگی ناشی از داروها یا برداشتن تخمدان باشد.

مهار کننده های آروماتاز ​​که برای درمان سرطان پستان استفاده می شود عبارتند از:

١.آناستروزول (Arimidex):  آناستروزول برای کاهش خطر عود سرطان در خانم‌هایی که تحت درمان سرطان پستان در مراحل اولیه قرار دارند، استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای درمان سرطان پیشرفته پستان استفاده کرد.

2. اگزمستن: (Aromasin):  برای کاهش خطر عود سرطان در خانم‌هایی که تحت درمان سرطان پستان در مراحل اولیه قرار دارند ، استفاده می شود. گاهی اوقات پس از مصرف تاموکسیفن به مدت دو یا سه سال استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای درمان سرطان پیشرفته پستان در خانم‌هایی استفاده کرد که تاموکسیفن دیگر پاسخ نمی دهد.

٣. لتروزول (Femara): از لتروزول برای کاهش خطر عود سرطان در خانم‌هایی که تحت درمان سرطان پستان در مراحل اولیه قرار دارند، استفاده می شود. این دارو می تواند به تنهایی استفاده شود و یا پس از انجام درمان تاموکسیفن تجویز شود. از لتروزول نیز برای درمان سرطان پیشرفته پستان استفاده می شود.

مهارکننده های آروماتاز ​​به عنوان قرص هایی که یک بار در روز مصرف می کنید، داده می شوند. هر سه مهارکننده آروماتاز ​​به طور یکسان عمل می کنند و تولید استروژن در بدن شما را کاهش می دهند.

مهار کننده های آروماتاز تا ​​چه مدت ادامه می دهید به وضعیت خاص شما بستگی دارد. تحقیقات فعلی نشان می دهد که رویکرد استاندارد مصرف این داروها تا 10 سال خواهد بود، اما برای هر فرد متفاوت است و شما و پزشکتان باید با دقت ارزیابی کنید که چه مدت باید از آن‌ها استفاده کنید.

 درمان برتی متوقف کردن عملکرد تخمدان در زنان قبل از یائسگی

زنانی که یائسه نشده‌اند (به طور طبیعی یا در نتیجه درمان سرطان) ممکن است تصمیم ‌گیری کنند که تحت درمان قرار بگیرند تا از تولید هورمون توسط تخمدان‌ ‌هایشان جلوگیری شود.

گزینه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

١.جراحی برای برداشتن تخمدان ها (اوئوفورکتومی)

٢.پرتودرمانی با هدف‌گیری تخمدان‌ها

٣.داروها مانند Goserlin (Zoladex)

درمان برای جلوگیری از عملکرد تخمدان ممکن است به زنان یائسه اجازه دهد داروهایی را که فقط در زنان یائسه در دسترس است، مصرف کنند.

درمان هدفمند با هورمون درمانی

هورمون درمانی برای سرطان که در قسمت‌های دیگر بدن (سرطان متاستاتیک پستان) گسترش می یابد، گاهی اوقات هورمون درمانی را با درمان هدفمند ترکیب می کند. داروهای هدفمند درمانی به نقاط ضعف خاصی در سلول‌های سرطانی حمله می کنند. این ترکیب می تواند هورمون درمانی را مؤثرتر جلوه دهد.

داروهای مورد استفاده در این روش شامل موارد زیر است:

 (Verzenio (Abemacicilib

(Palbociclib (Ibrance

(Ribociclib (Kisqali

(Everolimus (Afinitor

پیگیری نتایج هورمون درمانی سرطان پستان

در حین انجام هورمون درمانی برای سرطان پستان، به طور مرتب با پزشک سرطان (آنکولوژیست) ملاقات می کنید. متخصص سرطان، درباره عوارض جانبی که شما تجربه می کنید، سؤال خواهد کرد. بسیاری از عوارض جانبی قابل کنترل است.

نشان داده شده است كه هورمون درمانی بعد از جراحی، پرتودرمانی یا شیمی درمانی خطر عود سرطان پستان را در مبتلایان به سرطان پستان حساس به هورمون در مراحل اولیه كاهش می دهد. همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان متاستاتیک سرطان پستان و پیشرفت در افراد دارای تومورهای حساس به هورمون را کاهش دهد.

بسته به شرایطتان، ممکن است شما تحت آزمایشاتی قرار بگیرید تا وضعیت پزشکی خود را تحت نظر داشته باشید و در هنگام مصرف هورمون درمانی از عود سرطان یا پیشرفت آن مراقبت کنید. نتایج این آزمایشات می تواند در مورد چگونگی پاسخ دادن به هورمون درمانی به پزشک شما ایده دهد و ممکن است درمان شما مطابق با آن تنظیم شود.

در مورد هورمون درمانی سرطان پستان بیشتر بدانید

با مراجعه به لینک‌های زیر در مورد هورمون درمانی سرطان پستان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

  • هورمون درمانی سرطان پستان چیست؟
  • آیا هورمون درمانی گزینه درمانی مناسبی برای درمان سرطان پستان شماست؟
  • مهارکننده های آروماتاز
  • تنظیم کننده های انتخابی گیرنده استروژن (SERMs)
  • تنظیم کننده های کاهشی گیرنده استروژن (ERDs)
  • طی هورمون درمانی سرطان پستان چه چیی پیش رویمان خواهد بود؟
  • عوارض جانبی هورمون درمانی
  • سوالاتی که باید در مورد هورمون درمانی سرطان پستان از پزشک خود بپرسیم
  • جراحی برداشت تخمدان