بیوپسی پستان

در ادامه سری مقالات تشخیص سرطان پستان، به بیوپسی پستان می‌پردازیم. هنگامی که روش‌های تشخیصی دیگری که انجام داده‌ید مشکوک به سرطان پستان باشند، برای تشخیص نهایی ممکن است نیاز به بیوپسی پستان داشته باشید. انجام بیوپسی به معنی داشتن سرطان نیست، خیلی از نتایجی که بیوپسی‌ نشان می‌دهد وجود سرطان را رد می‌کند، اما روش قطعی برای تشخیص سرطان سینه بیوپسی است. در بیوپسی پزشک قسمتی از ناحیه مشکوک به بدخیمی را برمی‌دارد تا سلول‌های سرطانی را در آن جستجو کند.

انواع بیوپسی پستان

انواع مختلفی از بیوپسی پستان وجود دارد، برای یک نوع از سوزن توخالی، برای نوع دیگری فقط یک برش روی پوست زده می‌شود. هرکدام نفع و ضرر خود را دارد. بسته به موارد زیر نوع بیوپسی را انتخاب می‌کنیم:
• تغییرات پستان چقدر مشکوک به بدخیمی می‌باشد
• سایز توده
• توده در کجای پستان قرار گرفته‌است
• تعداد توده‌ها
• بیماری‌های دیگری که دارید
•    تمایل شخصی شما در مورد نوع بیوپسی
برای بیشتر توده‌های مشکوک می‌توان بیوپسی سوزنی (برخلاف بیوپسی جراحی) را انجام داد.

بیوپسی با سوزن ریز

در بیوپسی سوزنی به وسیله یک سوزن باریک و توخالی که به یک سرنگ وصل است قسمتی از بافت مشکوک به بدخیمی را بیرون می‌کشیم. سوزنی که برای بیوپسی سوزنی استفاده می‌شود حتی باریکتر از سوزن مورد استفاده در آزمایش خون است.

بیشتر بخوانید:

بیوپسی سوزن هسته‌ای

برای بیوپسی سوزن هسته‌ای از سوزن بزرگتری برای نمونه برداری از تغییرات لمس شده توسط پزشک یا دیده شده توسط اولتراسونوگرافی، ماموگرافی و MRI استفاده می‌کنیم. بیوپسی سوزن هسته‌ای ارجح‌ترین روش بیوپسی در توده‌های مشکوک به بدخیمی می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

بیوپسی جراحی (باز)

در تعداد کمی از کیس‌ها، به بیوپسی جراحی برای برداشتن کل توده یا قسمتی از آن نیاز داریم. بعضی اوقات جراح همراه با قست غیرنرمال، حاشیه آن را هم که بافت نرمال است برمی‌دارد.

بیشتر بخوانید:

بیوپسی لنف نود

ممکن است پزشک برای بررسی انتشار سرطان از غدد لنفی زیر بازو هم نمونه بردارد. این کار ممکن است همزمان با بیوپسی پستان انجام گیرد. این کار توسط بیوپسی سوزنی هسته‌ای ، یا با بیوپسی لنف نود نگهبان، یا برداشتن لنف نود زیربغل انجام می‌گیرد.
صرف نظر از نوع بیوپسی که انجام داده‌اید، نمونه برداشته شده به آزمایشگاه فرستاده می‌شود و توسط پاتولوژیست بررسی می‌شود. معمولا در عرض چندین روز نتیجه مشخص می‌شود.

بیشتر بخوانید:

قبل از بیوپسی پستان سوالاتی که دارید از پزشک بپرسید.

اگر سوالی در مورد بیماری خود  دارید از پزشک بپرسید. لیستی از سوالاتی که برایتان پیش آمده تهیه کنید و قبل از بیوپسی از پزشک بپرسید.
اگر نظر پزشک بر این است که مشکلی ندارید و انجام بیوپسی ضرورتی ندارد اما خودتان احساس مشکل در پستان‌هایتان دارید، با پزشکان دیگر هم حرف بزنید تا شکتان برطرف شود.