خودآزمایی پستان

در ادامه سری مقالات تشخیص سرطان پستان، به خودآزمایی پستان می‌پردازیم. خودآزمایی پستان یا بررسی منظم پستان ها توسط خود فرد به تنهایی می تواند یک روش مهم برای یافتن سریع سرطان پستان باشد. این کار باعث افزایش شانس موفقیت‌آمیز بودن درمان خواهد شد.
در حالی که هیچ آزمایش واحدی نمی تواند همه سرطان‌های پستان را به صورت زودرس تشخیص دهد ، پزشکان معتقدند که انجام خودآزمایی پستان در کنار سایر روشهای غربالگری می تواند شانس تشخیص زودرس را افزایش دهد.

با گذشت سال‌ها از معرفی این روش، محققان هنوز در مورد میزان ارزشمندی خودآزمایی پستان در تشخیص زودرس سرطان پستان و افزایش احتمال زنده ماندن بیماران در صورت استفاده از آن به توافق نرسیده‌اند. به عنوان مثال، مطالعه‌ای که در سال 2008 روی حدود 400000 زن در روسیه و چین انجام شد، نشان داد که خودآزمایی پستان تأثیر معنی داری بر میزان بقای سرطان پستان ندارد و حتی ممکن است با انجام بیوپسی های غیرضروری آسیب ایجاد کند. به دلیل عدم قطعیت مطرح شده توسط این مطالعه و مطالعات دیگر، انجمن سرطان آمریکا دیگر خودآزمایی پستان را به عنوان ابزاری برای غربالگری برای زنان با خطر متوسط ابتلا به سرطان پستان توصیه نمی کند.
Breastcancer.org هنوز معتقد است که خودآزمایی پستان یک ابزار غربالگری مفید و مهم است ، به خصوص هنگامی که در ترکیب با معاینات بدنی منظم توسط پزشک، ماموگرافی و در برخی موارد سونوگرافی و یا MRI استفاده شود. هر یک از این ابزارهای غربالگری به روشی متفاوت عمل می کنند و نقاط قوت و ضعف خود را دارند. خودآزمایی پستان ابزاری مناسب و بدون هزینه است که می توانید به طور مرتب و در هر سنی از آن استفاده کنید. ما توصیه می کنیم که همه خانم‌ها به طور منظم خودآزمایی خود را به عنوان بخشی از استراتژی کلی غربالگری سرطان پستان انجام دهند.

مراحل انجام خودآزمایی پستان

نحوه انجام خودآزمایی پستان شامل پنج مرحله است:

مرحله اول

با نگاه کردن به سینه های خود در آینه با شانه های مستقیم و بازوهای روی باسن خود شروع کنید.

در اینجا آنچه باید به دنبال آن باشید عبارتند از:

سینه هایی که اندازه ، شکل و رنگ معمول آنهاست
سینه هایی که به طور مساوی و بدون تحریف یا تورم قابل مشاهده شکل گرفته اند
اگر هر یک از تغییرات زیر را مشاهده کردید، آن‌ها را با پزشک خود در میان بگذارید:

نوک پستان که موقعیت را تغییر داده است یا نوک سینه معکوس (به جای چسباندن به داخل هل داده می شود)
قرمزی ، درد ، راش یا تورم

مرحله دوم

اکنون بازوهای خود را بالا ببرید و به دنبال همان تغییرات باشید.

مرحله سوم

در حالی که در آینه هستید ، به دنبال هرگونه علائم مایع از یک یا هر دو نوک پستان باشید (این می تواند یک مایع یا خون آبکی ، شیری یا زرد باشد).

مرحله چهارم

در مرحله بعد ، سینه های خود را در حالی که دراز کشیده اید، لمس کنید ، با استفاده از دست راست خود لمس سینه سمت چپ و سپس دست چپ خود را برای لمس سینه سمت راست خود استفاده کنید. با چند لک انگشت اول دست خود ، از یک تماس صاف و نرم استفاده کنید و انگشتان را صاف و در کنار هم نگه دارید. از یک حرکت دایره ای ، به اندازه یک چهارم استفاده کنید.

کل پستان ها را از بالا به پایین ، از یک طرف به دیگری – از کبد تا بالای شکم ، و از زیر بغل گرفته تا شکاف خود بپوشانید.

از الگویی پیروی کنید تا مطمئن شوید کل سینه را پوشانده اید. می توانید از نوک سینه شروع کنید ، در حلقهای بزرگتر و بزرگتر حرکت می کنید تا اینکه به لبه بیرونی پستان برسید. همچنین می توانید انگشتان خود را به صورت عمودی و به صورت ردیف حرکت کنید ، گویی که چمن زنی می کنید. به نظر می رسد این رویکرد رو به بالا و پایین برای بیشتر زنان بهتر است. حتماً همه بافتها را از جلو و پشت سینه های خود احساس کنید: برای پوست و بافت فقط در زیر ، از فشار سبک استفاده کنید. از فشار متوسط برای بافت در وسط پستان استفاده کنید. از فشار محکم برای بافت عمیق در پشت استفاده کنید. هنگامی که به بافت عمیق رسیدید، باید بتوانید کمرهای خود را کاهش دهید.

مرحله پنجم

در آخر، سینه های خود را در حالی که می ایستید یا می نشینید ، احساس کنید. بسیاری از خانم ها می یابند که ساده ترین راه برای احساس سینه آنها زمانی است که پوست آنها خیس و لغزنده است ، بنابراین دوست دارند این مرحله را در حمام انجام دهند. با استفاده از همان حرکات دست که در مرحله 4 شرح داده شده است ، کل سینه خود را بپوشانید.

در صورت یافتن توده چه کاری انجام دهید

اگر فکر می کنید تکه ای در پستان دارید احساس وحشت نکنید. اکثر خانم ها تمام مدت برخی از قسمت ها یا نواحی لنگه در سینه خود دارند و بیشتر توده های پستان به نظر می رسد خوش خیم هستند (نه سرطان). تعدادی از دلایل احتمالی توده های غیر سرطانی پستان ، از جمله تغییرات طبیعی هورمونی ، وضعیت خوش خیم پستان یا آسیب دیدگی وجود دارد.

در صورت مشاهده توده یا تغییر پستان که جدید و نگران کننده است ، از تماس با پزشک خود دریغ نکنید. این امر به ویژه در مورد تغییراتی که بیش از یک چرخه کامل قاعدگی به طول انجامد یا به نظر می رسد بزرگتر یا برجسته تر است به نظر می رسد. اگر قاعدگی داشته باشید ، ممکن است بخواهید تا بعد از پریود خود صبر کنید تا ببینید قبل از تماس با پزشک ، توده یا تغییر پستان به خودی خود ناپدید می شود. بهترین ارائه دهنده خدمات درمانی برای تماس با شما کسی خواهد بود که شما را بشناسد و قبلاً معاینه سینه را بر روی شما انجام داده باشد – مثلاً متخصص زنان ، پزشک مراقبت های اولیه یا پزشک پرستار که با متخصص زنان یا پزشک مراقبت های اولیه شما همکاری می کند.

از موارد پیش روی خود آگاه شوید

در یک قرار ملاقات برای ارزیابی توده سینه ، پزشک شما سابقه سلامتی را خواهد گرفت و معاینه جسمی سینه را انجام می دهد و به احتمال زیاد آزمایشات تصویربرداری از پستان را انجام می دهد. سونوگرافی معمولاً اولین یا تنها آزمایش تصویربرداری است که برای ارزیابی توده در خانمهایی که زیر 30 سال سن دارند یا باردار یا شیرده هستند ، استفاده می شود. معمولاً سونوگرافی و ماموگرافی برای ارزیابی توده در خانمهای بالای 30 سال و باردار یا شیرده توصیه نمی شوند. در صورت نیاز به آزمایش بیشتر ، پزشک شما ممکن است تصویربرداری اضافی با MRI (تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی) ، MBI (تصویربرداری از پستان مولکولی) و یا بیوپسی را توصیه کند. او همچنین ممکن است شما را برای ارزیابی بیشتر به یک متخصص پستان (به طور معمول ، یک جراح سینه) ارجاع دهد.

مطمئن شوید که پاسخ سوالاتتان را می گیرید

مهم است که پزشک توضیحی در مورد علت توده یا سایر تغییرات پستان و در صورت لزوم برنامه ای برای نظارت بر آن یا معالجه آن ارائه دهد. اگر با توصیه پزشک اول که می بینید راحت نیستید ، دریغ نکنید که نظر دوم را بگیرید.

چگونه می توان خودآزمایی پستان را بخشی از استراتژی غربالگری سرطان پستان خود قرار داد؟

آن را معمول کنید. هرچه سینه های خود را بیشتر مورد بررسی قرار دهید ، بیشتر در مورد آنها یاد خواهید گرفت و راحت تر می توانید بگویید که آیا چیزی تغییر کرده است یا خیر. سعی کنید ماهانه یک بار عادت به انجام معاینه سینه خود کنید تا خود را با نحوه نگاه و احساس طبیعی سینه ها آشنا کنید. خود را چند روز پس از اتمام دوره خود ، معاینه کنید که احتمالاً پستان شما متورم و متورم است. اگر دیگر دوره ای ندارید ، روزی را انتخاب کنید که به راحتی به یاد داشته باشید ، مانند روز اول یا آخرین روز.

با بخش‌های مختلف سینه خود آشنا شوید. قسمت فوقانی ، قسمت بیرونی – در نزدیکی زیر بغل شما – دارای برجسته ترین برآمدگی ها و برآمدگی ها است. نیمه پایینی پستان شما می تواند مانند یک ساحل شنی یا سنگریزه احساس شود. ناحیه زیر نوک پستان می تواند مانند مجموعه ای از غلات بزرگ باشد. قسمت دیگر ممکن است مانند یک کاسه پر از سبوس جو دوسر احساس شود.