سازش با عود سرطان پستان

رویارویی با سرطان پستان

در ادامه سری مقالات رویارویی با سرطان پستان به سازش با عود سرطان پستان می‌پردازیم. بازگشت سرطان می‌تواند برای شما و افراد نزدیک زندگیتان، ویران کننده باشد. روند درمانی دشوار خواهد بود و تمام احساساتی که در اولین تشخیص روی داده بود، می‌تواند دوباره زنده شود – و حتی ممکن است این بار قوی تر نیز باشد. ممکن است نسبت به گذشته محتاط‌تر، محافظه‌کارتر و ناامیدتر باشید. حتی ممکن است از بدنتان و تیم درمان سرطان نیز مایوس شوید.

 مسائل و سؤالات بسیاری در مورد عود و بازگشت سرطان وجود دارد. چند مورد از آن‌ها را در اینجا مطرح می‌کنیم.

چگونه افراد از لحاظ روحی و روانی با عود سرطان کنار می‌آیند؟

همه افراد در مواجهه با بازگشت سرطان، احساسات و افکار یکسانی ندارند. و همه واکنش‌هایی که اینجا مطرح می‌شود را تجربه نمی‌کنند ، اما بسیاری از آن‌ها نگرانی‌ها و سوالاتی از این قبیل دارند:

مقصر دانستن

ناراحتی شما کاملاً قابل درک است که در شرایطی که انتظار اتفاقی را داشته‌اید حادثه‌ای کاملاً مخالف آن رخ داده است.
آخرین چیزی که هر کس انتظار دارد این است که باید برای سرطانی که فکر می‌کرد از بین رفته است، درمان بیشتری را متحمل شود. طبیعی است که بخواهیم کسی را مقصر بدانیم. و طبیعتاً پزشکتان می‌تواند از اولین گزینه‌ها باشد. هر چه باشد او  شخصی است که اولین بار شما را درمان کرده و به شما گفته که به نظر می‌رسد سرطان به طور کامل رفع شده است.هر احساساتی که داشته باشید، اکنون باید با آن‌ها برخورد شود.  ممکن است سعی کنید در مورد نگرانی‌های خود با پزشک خود صحبت کنید. ببینید آیا می‌توانید احساسات بدی را که در مورد نحوه انجام درمانتان دارید، برطرف کنید.
بسیار بعید است که پزشکی به طور عمدی  در اولین درمان شما را به بهترین نحو ممکن درمان نکند. اما اگر احساس می‌کنید همکاری با پزشک فعلیتان ممکن نیست ، پیدا کردن یک پزشک جدید انتخاب عاقلانه‌ای است. ممکن است به این نتیجه برسید که یک شروع تازه با تیم درمانی جدید  به شما کمک می‌کند تا نگرش خود را بهتر کنید و نسبت به وضعیت فعلی خود احساس بهتری داشته باشید.

خشم

احساس عصبانیت و ناراحتی در مورد بازگشت سرطان کاملاً طبیعی است ، و ممکن است شما به حمایت و شخصی نیاز داشته باشید تا در مورد این احساسات با او صحبت کند.
منابع مختلفی برای این نوع پشتیبانی وجود دارد. از نظر برخی  یک گروه پشتیبانی آنلاین می‌تواند کمک کننده باشد. چرا هیچ کس مانند سایر افراد تجربه کننده سرطان که با  بازگشت این بیماری روبرو شده ‌اند نمی تواند آن‌ها را درک و حمایت کند.
هنوز برخی از افراد ، حریم شخصی مشاوره فردی را ترجیح می‌دهند. از دوستان ، خانواده یا پزشک معتمد خود بخواهید که به حرف‌های شما گوش کنند.  شما سزاوار شنیده شدن هستید.

افسردگی و اضطراب

درجاتی از افسردگی و اضطراب در افرادی که با بازگشت سرطان مواجه می‌شوند، رایج است. اما وقتی فردی به مدت طولانی از نظر عاطفی ناراحت است یا در فعالیت‌های روزانه خود دچار مشکل می‌شود ، ممکن است دچار افسردگی یا اضطراب شدید شود که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. این مشکلات می‌توانند باعث ناراحتی زیادی شوند و پیروی از برنامه درمانی را برای شما سخت‌تر کنند.

افسردگی قابل درمان است و معمولاً به درمان به خوبی جواب می‌دهد.

بهبود علائم جسمی و اقدام به درمان ممکن است به بهتر شدن روحیه شما کمک کند.

قبلاً یک بار در نبرد با سرطان بوده‌اید و در این راه چیزهای زیادی آموخته‌اید. چیزهایی را که پیش از این به شما کمک کرده‌اند باز هم امتحان کنید. همان روابط و مهارت‌های مقابله ای ممکن است اکنون نیز به شما کمک کنند.

خانواده و دوستان باید مراقب علائم اضطراب پریشانی باشند. در صورت مشاهده علائم افسردگی یا اضطراب ، باید فرد را ترغیب کنند که به دنبال یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی باشد. اضطراب و افسردگی بالینی می‌تواند از راه‌های مختلفی از جمله مصرف دارو ، روان درمانی یا هر دو درمان شود. این روش‌های درمانی می توانند به فرد کمک کنند تا احساس بهتری داشته باشد و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشد.

ترس از مرگ

سرطان در هر سنی سخت است ، اما کنار آمدن با آن در جوانی دشوارتر است و معتقدید که زندگی طولانی در پیش دارید. ممکن است بازگشت سرطان در این زمان حتی ناعادلانه‌تر به نظر برسد. از همه بدتر ، این بیماری غالباً در افراد جوان‌تر تهاجمی‌تر است – ممکن است سریع‌تر رشد کرده و گسترش یابد. این تهاجمی بودن بدان معنی است که می‌تواند زودتر برگردد و درمان آن سخت‌تر باشد.

مرگ چشم انداز دردناکی است. اول از همه ، گفتگو با تیم درمان سرطانتان می‌تواند این ایده را به شما دهد که ترس و نگرانیتان واقع بینانه است. شما نیاز به پشتیبانی دارید که برای شما مؤثر باشد ، تا بتوانید در مورد بازگشت سرطان صحبت کرده و احساساتتان را ابراز کنید.
همچنین می‌توانید در مورد خودتان اطلاعات بیشتری کسب کنید و معنای زندگی خود را کشف کنید.
بعضی اوقات زندگی ما دارای یک هدف و معنایی است که نمی‌توانیم به روشنی ببینیم. کشف این هدف و لذت بردن از آن آن هم وقتی که به نظر می‌رسد امیدی نیست می‌تواند بسیار مفید باشد.

ناامیدی و عود سرطان

روش‌های مختلفی برای نگاه به عود سرطان پستان و صحبت در مورد آن وجود دارد. با بازگشت سرطان، ممکن است دریابید که امیدهای شما نسبت به بیمارانی که برای اولین بار تشخیص داده شده‌اند بسیار متفاوت است.

صحبت با تیم درمان سرطان برای شما مهم است. آن‌ها می‌توانند ایده خوبی از آنچه انتظار دارید اتفاق بیفتد به شما ارائه دهند. شما و خانواده‌تان باید در مورد هدف از انجام هرگونه درمان آگاه باشید.