سازش با عوارض جانبی روانی و اجتماعی درمان سرطان پستان

در ادامه سری مقالات رویارویی با سرطان پستان به سازش با عوارض روانی و اجتماعی درمان سرطان پستان می‌پردازیم. ابتلا به سرطان پستان از جهات مختلفی بر شما تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال ، درمان‌ها ممکن است طرز نگاه شما و نحوه احساستان نسبت به خودتان و بدنتان را تغییر دهند. مقتضیات درمان ممکن است بر روابط شخصی شما نیز تأثیر بگذارد یا مدیریت فعالیت‌ها و مسئولیت‌های معمول شما را دشوار کند. خوشبختانه این‌ها چالش‌هایی است که مجبور نیستید به تنهایی با آن‌ها روبرو شوید.

در اینجا نکاتی برای سازش با عوارض روانی سرطان و نیز احساسات دشواری وجود دارد که ممکن است با سرطان پستان و درمان آن همراه باشد:

احساسات خود را به اشتراک بگذارید

صحبت در مورد احساساتتان ممکن است سخت باشد ، اما می‌تواند شما و افرادی که به شما اهمیت می‌دهند را آرام کند. وقتی به کسی که عاشق او هستید احساساتتان را بگویید ، به او این شانس را می‌دهید تا از شما حمایت کند. این اشتراک احساسات همچنین موجب می‌شود تا به رابطه خود با آن شخص فرصت رشد دهید.

در مطالبات خود روراست باشید

در مواجهه با دیگران ، در مورد نوع حمایتی که نیاز دارید ، روراست باشید. با گفتن چیزی مانند: “اگر این هفته بتوانید در خرید مواد غذایی مشارکت کنید ، کمک بزرگی خواهید کرد” یا “آیا می‌‎توانید مرا به قرار ملاقات بعدی‌ام  برسانید؟” این رویکرد ناامیدی را کاهش می‌دهد و به خانواده و دوستانتان اطمینان می‌دهد که کمک کننده هستند.

سعی کنید بهترین ظاهر و احساس را نسبت به خودتان داشته باشید

بسیاری از خانم‌ها بعد از انجام عمل جراحی یا شیمی درمانی در مورد ظاهر خود احساس ناراحتی می‌کنند. اگر عمل جراحی سینه انجام داده‌اید یا دچار ریزش مو و تغییر در ظاهر بدنی خود هستید ، در مورد گزینه‌های موجود مانند پروتز سینه و کلاه گیس اطلاعاتی کسب کنید. به خودتان فرصت دهید تا با تغییرات وفق پیدا کنید و راه حل‌های مختلف را امتحان کنید تا زمانی که متوجه شوید که چه چیزی احساس راحتی بیشتری به شما می‌دهد.

اجازه دهید به شما عشق بورزند و از شما مراقبت کنند

بعد از لامپکتومی یا ماستکتومی ، یک زن ممکن است دریابد که فعالیت‌های منظم ، مانند لباس پوشیدن، استحمام یا نزدیکی با همسرش ، احساسات پیچیده ای را به وجود می آورد. برخی از خانم‌ها آنقدر درگیر احساسات متفاوتی می‌شوند که از مراقبت از نیازهای عاطفی و جسمی خود دست بر می‌دارند. به عنوان مثال ، یک زن ممکن است از نظر عاطفی از همسر خود فاصله بگیرد. شما می‌توانید گزینه‌های دیگری مانند نزدیک مانند با همسر خود را انتخاب کنید. هر کس سزاوار احساس عشق و مراقبت است.

با همسرتان صحبت کنید

در مورد نزدیکی جسمی مورد نیاز خود با همسر و شریک زندگی خود صحبت کنید. احساساتتان را در مورد  بدنتان به اشتراک بگذارید و هر چه که در مورد احساسات شریک زندگی خود فکر می‌کنید یا نگران آن هستید با او در میان بگذارید.   نیازهای شما هر چه که هست – خواه احساس نیاز به محبت جسمی دارید ، یا اگر هنوز علاقه ای به نزدیکی جسمی ندارید – به شریک زندگی خود اطلاع دهید. شریک زندگی شما به احتمال زیاد منتظر است تا سیگنالی از شما دریافت کند تا بداند که چه کاری باید انجام دهد ، چگونه عمل کند ، و شما به چه چبزهایی نیاز دارید.

در مورد نگرانی‌های خود با پزشک یا پرستارتان صحبت کنید

اگر احساس می‌کنید تمایل به نزدیکی جسمی را از دست داده‌اید ، آن را با پزشک یا پرستار خود مطرح کنید. این متخصصان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند به شما در درک تغییرات جسمی که ممکن است باعث ایجاد این احساسات شوند ، کمک کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند راه‌هایی را برای افزایش علاقه شما به نزدیکی جسمی پیشنهاد دهند و در صورت لزوم اشارات و راهنمایی‌های مناسبی بکنند.

درباره سرطان پستان بیشتر بدانید

داشتن اطلاعات دقیق به شما کمک می‌کند تا انتخاب‌های مناسبی انجام دهید. برای کسب اطلاعات معتبر در مورد سرطان پستان ، به منابع قابل اعتماد مراجعه کنید.

از حمایت عاطفی برخوردار شوید

تیم مراقبت از شما متشکل از پزشکان ، پرستاران و مددکاران اجتماعی هنگام مواجه با تشخیص سرطان پستان ، منابع مهمی برای حمایت هستند. مددکاران اجتماعی در حوزه انکولوژی آموزش دیده‌اند تا به افراد مبتلا به سرطان مشاوره دهند و از آن‌ها حمایت عاطفی کنند.