تعیین برنامه درمان سرطان پستان

در ادامه سری مقالات درمان سرطان پستان و نحوه برنامه‌ریزی اقدامات درمانی در بخش رویارویی با سرطان پستان، به تعیین برنامه درمان سرطان پستان می‌پردازیم. بعد از تشخیص سرطان پستان، شما و پزشکان بر اساس گزارش پاتولوژی، یک برنامه درمانی خاص که متناسب با وضعیتتان است، تعیین می‌کنید. برنامه درمانی از یک یا چند روش درمانی خاص ساخته شده است که هدف آن قرار دادن سلول های سرطانی به روش های مختلف و کاهش خطر عود مجدد سرطان پستان در آینده می‌باشد.

شما و پزشکتان تصمیمات درمانی خود را بر اساس وضعیت منحصر به فرد خود ، از جمله در نظر گرفتن وضعیت کلی پزشکی و شیوه شخصی تصمیم گیری خود قرار خواهید داد.

شاید مجبور شوید تصمیمات خود را دوباره ارزیابی کنید. تیم پزشکی شما راهنمای شما خواهد بود.

علت تنوع برنامه درمان سرطان پستان

درمان موفقیت آمیز سرطان پستان به معنای رهایی از سرطان یا تحت کنترل درآوردن آن برای مدت طولانی است. اما از آنجا که سرطان پستان از انواع مختلفی از سلولهای سرطانی تشکیل شده است ، خلاص شدن از شر این سلول‌ها می تواند به انواع مختلفی از درمان‌ها نیاز داشته باشد.

برنامه درمانی شما ممکن است ترکیبی از درمان های زیر باشد:

طراحی برنامه درمان سرطان شخصی شما برای معالجه سرطان پستان نیاز به تفکر دقیق دارد. برنامه درمانی ایده آل در برابر تمام چیزهایی که در داخل سلول ها ایجاد شده و باعث ایجاد سرطان می شود ، در حال رشد است و ممکن است باعث گسترش آن در سایر قسمت های بدن شود.

پنج مورد که باید هنگام یافتن پزشکان مناسب برای درمان سرطان پستان به دنبال آن باشید:

پس از تشخیص سرطان پستان، یکی از مهمترین تصمیمی که می خواهید انتخاب تیم درمانی شما است. برای به دست آوردن بهترین مراقبت، به تیمی نیاز دارید که شامل متخصصانی مانند جراح سرطان پستان ، انکولوژیست پزشکی ، انکولوژیست رادیولوژی ، جراح پلاستیک و مشاور ژنتیک باشد.

ممکن است در ابتدا فرایند تحقیق و ملاقات با پزشکان بسیار رعب‌آور به نظر برسد. ممکن است در تصمیم گیری عجله کنید تا بتوانید در اسرع وقت درمان را شروع کنید. اما به خاطر داشته باشید که در بیشتر موارد زمان لازم را برای انتخاب دقیق پزشکانی که مناسب شما هستند خوهید داشت.

در اینجا پنج نکته وجود دارد که باید هنگام انتخاب هر یک از اعضای اصلی تیم درمانی خود ، در نظر بگیرید:

1- آیا آنها ارتباط خوبی با شما دارند؟

این ضروری است که پزشک معالج، وضعیتتان را به بهترین نحو به شما توضیح دهد، به شما گوش کند و نگرانی هایتان را جدی بگیرد. پس از تحقیقی که در مورد درمان‌ها به عمل آورده‌اید، پزشک هنگام طرح سوالات نبایدمانع شما شده و عصبانی شود. از خود بپرسید: آیا این فرد از حرفه خود لذت می‌برد یا آنکه بیش از حد کار کرده و دچار خستگی و فرسودگی شده است.

در صورت امکان ، دوست یا عضو خانواده قابل اعتمادی را در یکی از قرارهای خود همراه کنید تا به شما در انتخاب پزشک کمک کند. وقتی اضطراب دارید یا ناراحت هستید درک کامل تمام صحبت‌های پزشک و قضاوت درباره بحث‌های پیش‌آمده سخت است. یک دوست یا یکی از اعضای خانواده می تواند چشم انداز تازه ای را برای شما به وجود آورد.

همچنین به یاد داشته باشید که ممکن است بیش از یک قرار ملاقات انجام شود تا با پزشک احساس صمیمیت و اعتماد بیشتری کنید. ممکن است اولین ملاقات شما با پزشک در یک روز بسیار شلوغ باشد و ملاقات دوم باعث می شود وقت بیشتری برای صحبت در اختیار داشته باشید.

2- آیا تخصص لازم را دارند؟

اطمینان حاصل کنید که پزشک از آموزش و تجربه مناسب برخوردار است. به عنوان مثال ، جراح وانکولوژیستی را انتخاب کنید که به جای معالجه چندین نوع سرطان، در سرطان پستان تخصص دارند.

در حین ملاقات سؤال بپرسید که آیا پزشک شما از آخرین پیشرفت‌های تحقیق و روشهای درمانی مرتبط با وضعیت شما آگاهی دارد یا خیر. به عنوان مثال بهتر است که بپرسید: آیا پیشرفتهای پزشکی جدیدی وجود دارد که می تواند در انتخاب من تأثیر بگذارد و من باید از آن‌ها باخبر باشم؟ آیا کارآزمایی بالینی وجود دارد که من بتوانم در آن شرکت کنم؟ با آوردن این اطلاعات به قرار ملاقات، شما ممکن است اعتماد به نفس بیشتری برای مطرح کردن این بحث مهم داشته باشد.

3- آیا کارکنان دفتر آن‌ها پاسخگو هستند؟

توجه کنید که آیا کادر مطب پزشک مفید ، قابل دسترسی است و تماسهای شما را برمی گرداند. اگر تنظیم قرار ملاقات ها و پاسخ به سؤالات شما بسیار ناامید کننده باشد ، این ممکن است یک معامله گر باشد. با این حال ، قبل از تغییر عمل ، با پزشک خود در مورد هر مشکلی که ممکن است با کارمندان داشته باشید صحبت کنید. ممکن است متوجه شوید که کادر جدید آموزش می بینند و احتمالاً مشکلات موقت هستند یا این امکان را دارید که مستقیماً از طریق ایمیل ، موبایل یا پیجر با پزشک تماس بگیرید.

4- آیا می توانید در طولانی مدت با پزشکانتان در ارتباط باشید؟

پزشک ممکن است چندین سال با شما همکاری نزدیکی داشته باشد – به خصوص اگر مبتلا به سرطان پستان متاستاتیک هستید ، به مدت طولانی مدت تحت درمان با هورمونی قرار می گیرید ، یا اگر یک جهش ژنتیکی ارثی دارید که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد . به همین دلیل بهتر است پزشک معالج را انتخاب کنید که مدت طولانی در این زمینه قرار بگیرد و نزدیک به بازنشستگی نباشد.

این که آیا شما برای یک دوره کوتاه تر یا طولانی مدت به پزشک مراجعه می کنید ، خوب است که اطمینان حاصل کنید که وی به اولویت های شما و رویکرد شما در مراقبت از شما احترام می گذارد ، زیرا تصمیم می گیرید درمورد درمان خود تصمیم گیری کنید.

اگر مبتلا به سرطان پستان متاستاتیک هستید ، می خواهید بدانید که پزشک می تواند به شما در دستیابی به کارآزمایی های بالینی و معالجه جدیدی که به مرور زمان در دسترس هستند ، کمک کند.

5- آیا می خواهید به دنبال پزشک دیگری باشید؟

درنهایت ، هدف شما باید این باشد که بهترین مراقبت را داشته باشید – که بیشترین سود را با کمترین عوارض جانبی دارد – درست از ابتدای شروع درمان یا حرکت به جلو از هر کجا که اکنون در درمان خود هستید.

اگر در اعتماد به توصیه‌های درمانی ، تخصص یا مهارتهای ارتباطی پزشک خاصی از اعتماد به نفس خود شک ندارید ، درمورد نظر دوم دریغ نکنید. در صورت عدم اطمینان از تشخیص صحیح بودن بیماری یا در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر برای تصمیم گیری در مورد درمان ، می توانید در مورد نظرات پزشکان دیگر نیز کمک کنید.

در برخی موارد ، ممکن است ارزش تغییر سریع پزشکان را داشته باشد تا بتوانید با مراقبت خود احساس راحتی کنید. همچنین ممکن است بعداً پزشکان را تغییر دهید زیرا در این مدت نیازهای شما تغییر می کند.

پیدا کردن پزشکان مناسب می تواند یک چالش باشد ، اما جوایز ارزش آن را دارند. هنگامی که با پزشکان کار می کنید می توانید به تصمیمات خود اعتماد کنید ، به آنها درگیر شوید ، و به اشتراک بگذارید ، احساس بهتری خواهید داشت.

توالی برنامه درمان سرطان پستان

تیم پزشکان شما به احتمال زیاد دنباله خاصی از درمان را توصیه می کنند. معمول ترین مسیر به طور زیر است:

  • معمولاً عمل جراحی اول است. برای برخی از خانمها ، عمل جراحی برای از بین بردن سرطان پستان و جراحی برای بازسازی پستان در همان عمل انجام می شود.
  • اگر قرار است شیمی درمانی بخشی از مراقبت شما باشد ، اغلب در مرحله دوم قرار می گیرد.
  • پرتودرمانی معمولاً تحت عمل جراحی و شیمی درمانی قرار می گیرد (وقتی شیمی درمانی انجام می شود).
  • در صورت مثبت بودن سرطان گیرنده هورمون ، یک روش درمانی هورمونی (مانند تاموکسیفن یا یک مهارکننده آروماتاز) آغاز می شود.

با این وجود ، استثنائات زیادی برای این توالی وجود دارد ، یا سایر روشهای درمانی ارائه شده. همچنین بسیاری از تغییرات دیگر در زمان بندی و ترتیب وجود دارد.

با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین دنباله درمانی را برای شما تعیین کند. اگرچه ممکن است زودرس به نظر برسد ، صحبت کردن با پزشک و احتمالاً جراح پلاستیک نیز در مورد گزینه های شما برای بازسازی پستان قبل از اینکه جراحی رفع سرطان داشته باشید نیز مهم است.

اگر برای معالجه سرطان پستان از شیمی درمانی یا پرتودرمانی استفاده می کنید ، سیستم ایمنی بدن شما ضعیف می شود. اگر در کودکی مبتلا به آبله مرغان بوده اید و 50 سال سن دارید ، سن شما و سیستم ایمنی بدن ضعیف شده می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای ایجاد زونا قرار دهد ، یک بثور دردناک و تاول زده ناشی از همان ویروس هایی که باعث آبله مرغان می شوند. واکسن زونا وجود دارد و در بیشتر موارد بهتر است قبل از شروع درمان سرطان پستان آن را دریافت کنید. اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف شده است ، نباید واکسن را دریافت کنید تا زمانی که درمان نکنید و سیستم ایمنی بدن شما دوباره در قدرت کامل است.

اگر در کودکی مبتلا به آبله مرغان بوده اید و 50 سال سن دارید ، ایده خوبی است که از پزشک خود بپرسید که آیا قبل از شروع درمان سرطان پستان ، واکسن زونا استفاده کنید. در حالی که زونا حتی اگر واکسن دریافت کنید هنوز می تواند شعله ور شود ، بثورات معمولاً دردناکتر و شدیدتر هستند.

درک خطر عود

یکی از اهداف تعیین برنامه درمان سرطان پستان جلوگیری از عود مجدد سرطان (بازگشت سرطان) است. پزشكان ممكن است یك دوره عمل را نسبت به دیگری توصیه كنند زیرا خطر عود شما را كاهش می دهد. درک آنچه در واقع به معنای آینده شماست ، به شما کمک می کند تا در انتخاب بهترین برنامه درمانی برای خود یک شرکت کننده فعال باشید.

خطر عود شما چقدر تغییر می کند؟

اگر می شنوید که یک درمان خاص می تواند خطر شما را 25٪ کاهش دهد ، این به چه معنی است؟

برای درک اینکه اعداد در مورد خطر شما برای عود سرطان پستان چیست ، اصطلاحات کلیدی که باید بدانید خطر نسبی و خطر مطلق است.

خطر نسبی عددی است که به شما می گوید چقدر کاری که انجام می دهید ، مانند مصرف قرص ، می توانید در مقایسه با خطر خود را بدون گرفتن قرص خطر خود را تغییر دهید.

ریسک مطلق تعداد درصدی از نقاط است که توسط آنها خطر خود را تغییر می دهد اگر کاری انجام دهید ، مانند مصرف قرص. اندازه ریسک مطلق شما بستگی به این دارد که ریسک شما از کجا شروع شود.