گرید سرطان پستان

در ادامه سری مقالات تشخیص سرطان پستان به گرید آن می‌پردازیم. گرید سرطان پستان یا درجه آن نمره ای است که به شما می گوید تفاوت و شکل ظاهری سلول‌های سرطانی و الگوهای رشد ابا سلولهای طبیعی و سالم پستان چقدر متفاوت است.

 • درجه یک یا درجه پایین (گاهی اوقات به خوبی تمایز نیز گفته می شود): سلولهای سرطانی درجه 1 کمی متفاوت از سلولهای طبیعی به نظر می رسند و در الگوهای آهسته و منظم رشد می کنند. نه این که بسیاری از سلول ها برای ساختن سلول های سرطانی جدید در حال تقسیم هستند.
 • درجه دو یا درجه متوسط ​​یا متوسط ​​(تمایز متوسط): سلولهای سرطانی درجه 2 مانند سلولهای طبیعی نیستند و کمی سریعتر از حد طبیعی رشد و تقسیم می شوند.
 • درجه سه یا درجه بالا (تمایز ضعیف): سلول های درجه 3 از نظر سلول های طبیعی بسیار متفاوت هستند. آنها به سرعت در قالب های نامنظم و نامنظم رشد می کنند و بسیاری از آنها برای ساخت سلول های سرطانی جدید تقسیم می شوند.

ابتلا به سرطان درجه پایین یک نشانه دلگرم کننده است. اما بخاطر داشته باشید که سرطانهای درجه بالاتر ممکن است نسبت به سرطانهای درجه پایین نسبت به درمان هایی مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی که با هدف قرار دادن سلولهای سریع تقسیم می شوند ، آسیب پذیر باشند.

مراقب باشید که گرید سرطان پستان را با استیج آن اشتباه نگیرید ، که معمولاً به صورت عددی از 0 تا 4 بیان می شود (اغلب با استفاده از اعداد رومی I ، II ، III ، IV). مرحله به اندازه سرطان بستگی دارد و تا چه حد از آن خارج از محل اصلی خود در پستان گسترش یافته است.

سیستم امتیاز دهی مختلف برای تعیین درجه سرطان پستان در دسترس است. یكی از این سیستم‌ها، سیستم امتیاز دهی بافت شناسی ناتینگهام است (همچنین به آن اصلاح الستون-الیس از سیستم درجه بندی Scarff-Bloom-Richardson گفته می شود). در این سیستم امتیاز دهی سه عامل وجود دارد که آسیب شناسان به آن توجه می کنند:

 • میزان تشکیل غده (تمایز سلول یا سلول‌های توموری به خوبی چگونه می توانند مجدد غدد طبیعی را بسازند)
 • ویژگی های هسته ای (درجه پلومورفیسم یا اینکه سلول‌های تومور چگونه بدخیم می شوند)
 • فعالیت میتوتیک (میزان تقسیم سلول های تومور یا تکثیر)

هر یک از این ویژگی ها از 1-3 به نتیجه می رسند و سپس امتیازها اضافه می شود تا یک نمره کل نهایی اعم از 3-9 باشد. از نمره کل نهایی برای تعیین نمره به روش زیر استفاده می شود:

 • تومورهای درجه یک نمره کلی 5-2 دارند
 • تومورهای درجه دو نمره کلی 6-7 دارند
 • تومورهای درجه سه نمره کلی 8-9 را دارند

معیار نمره شمارش میتوزی بسته به قطر میدان میکروسکوپ مورد استفاده توسط پاتولوژیست متفاوت است. این آسیب شناس تعداد تعداد میتوز را در 10 میدان قدرت بالا مشاهده می کند. از معیارهای فوق از قطر میدان توان بالا 0.52 میلی متر استفاده می شود.

سرطان پستان در چه اندازه‌ای است؟

اندازه سرطان پستان در وسیع ترین نقطه آن ، معمولاً به میلی متر اندازه گیری می شود. یک اینچ برابر با 25 میلی متر است.

اگر DCIS و سرطان پستان تهاجمی در کنار هم پیدا شوند ، نتایج به شما نشان می دهد اندازه ترکیبی آن‌ها (که بعضاً اندازه کل تومور نامیده می شود) و میزان هریک از آنها چقدر است. اگر هر دو نوع در کنار هم پیدا شوند ، فقط جزئیات سرطان مهاجم پستان توسط تیم متخصص شما برای بررسی درمان و پیش آگهی استفاده خواهد شد.

در حالی که به طور کلی سرطان‌های کوچکتر ممکن است نتیجه بهتری داشته باشند ، اندازه همیشه تصویر را نشان نمی دهد و فقط بخشی از نتایج کلی است. سرطان كوچك می تواند به سرعت در حال رشد باشد در حالی كه سرطان بزرگتر ممكن است در حال رشد آهسته باشد یا می تواند از راه دیگر باشد.

بعضی اوقات ممکن است بیش از یک منطقه سرطان پستان وجود داشته باشد. در این حالت هر منطقه اندازه گیری می شود:

 • چند مركز يعني بيش از يك منطقه سرطان پستان در بخش هاي مختلف پستان وجود دارد
 • چند کانونی یعنی بیش از یک ناحیه دیده شده است اما فقط در یک چهارم پستان وجود دارد

نتایج آسیب شناسی شما معمولاً شامل اطلاعاتی درمورد موضعی بودن سرطان (یعنی فقط یک منطقه) یا چندین کانون (بیش از یک منطقه) است.

برخی از افراد قبل از عمل،  شیمی درمانی دارند. این اصطلاحاً شیمی درمانی اصلی به نام نجومی یا شیمی درمانی اولیه نامیده می شود. برای این افراد ، نتایج آسیب شناسی پس از عمل جراحی ، خلاصه ای از میزان ماندگاری سرطان بعد از شیمی درمانی را شامل می شود.

این پاسخ پاتولوژیک نامیده می شود که سه دسته است:

 • پاسخ پاتولوژیک کامل به معنای عدم وجود سرطان باقی مانده است
 • پاسخ جزئی به این معنی است که فقط برخی از سرطان باقی مانده است
 • هیچ مدرکی برای پاسخ به معنای این نیست که سرطان یکسان یا بزرگتر از قبل از شیمی درمانی است