تست ژنتیکی سرطان پستان: انتخاب تست ژنتیکی مناسب

در ادامه سری مقالات تست ژنتیکی سرطان پستان به نحوه انتخاب تست ژنتیکی سرطان پستان خواهیم پرداخت. احتمالاً در مورد آزمایش جهش‌های ژن BRCA1 و BRCA2 شنیده اید که می تواند در خانواده ها رخ دهد و خطر ابتلا به سرطان پستان، تخمدان و سایر انواع سرطان را افزایش دهد. بیشتر افرادی که قصد اقدام به تست ژنتیکی برای سرطان ارثی پستان را دارند، یکی از تست‌هایی که در انتظار آن‌ها است این مورد است.

کلمه “جهش” به تغییر در DNA اشاره دارد که عملکرد یک ژن را مختل می کند. گاهی اوقات کلمه “ناهنجاری” به جای “جهش” استفاده می شود.

محققان سایر جهش‌های ژنتیکی ارثی مانند آنهایی که در ژن های PALB2 و PTEN وجود دارند را کشف کرده اند که با افزایش خطر سرطان پستان همراه می‌باشند – برخی به اندازه جهش های BRCA. همه این جهش ها همچنین می توانند خطر ابتلا به انواع دیگر سرطان را افزایش دهند. در حالی که جهش در ژنهای PALB2 ، PTEN و سایر ژنها کمتر از جهش‌های BRCA هستند، در بعضی موارد آزمایش برخی یا حتی همه آنها منطقی است.

خطر ژنتیکی ابتلا در هر فرد منحصر به فرد است. مشاوران ژنتیکی می‌توانند به شما در انتخاب تست ژنتیکی مناسب کمک کنند. در این بخش برخی از دستورالعملهای کلی برای بررسی ارائه می شود.

انواع تست ژنتیکی سرطان

تست ژنتیکی سرطان دارای این انواع است:

 • برخی از آزمایشات بر روی یک ناحیه خاص از یک ژن تمرکز دارند تا به دنبال جهش باشند.
 • برخی از آزمایشات کل یک ژن را برای یافتن جهش‌های احتمالی تجزیه و تحلیل می کنند.
 • تست های ژنتیکی دیگر ، به نام تست های پانلی ، یکباره به مجموعه ژن های جهش یافته نگاه می کنند. این تست‌ها می توانند گاها شامل حداقل 2 ژن ، 5 یا 6 ژن یا 25 تا 30 ژن باشند. این آزمایش‌ها توالی یابی نسل بعدی نیز نامیده می شوند ، زیرا آنها از جدیدترین فن آوری برای توالی یابی تعداد زیادی از ژن‌ها به طور همزمان استفاده می کنند. بسیاری از این آزمایشات جهش های BRCA1 و BRCA2 را به همراه یک یا چند مورد از دیگر جهش های ارثی در ژن هایی که امروزه به عنوان عامل خطر سرطان پستان شناخته می‌شوند، بررسی می‌کنند مانند ATM ، BRIP1، CDH1، CHEK2،MRE11A، MSH6، NBN، p53، PALB2، PTEN ، RAD50 ، RAD51C ، STK11 یا TP53. برخی از پنل‌های تست ژنتیکی حتی حاوی ژن‌های درگیر در سرطان‌های دیگر نیز هستند.

پزشک و مشاور ژنتیکی می‌توانند به شما در انتخاب تست ژنتیکی مناسب کمک کنند.

انتخاب تست ژنتیکی مناسب

تست ژنتیکی BRCA

تست ژنتیکی BRCA یک آزمایش خون است که برای تعیین اینکه آیا تغییراتی (جهش) در DNA شما وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد انجام شده است.

جهش در هر دو ژن سرطان پستان – BRCA1 یا BRCA2 – خطر ابتلا به موارد زیر را به میزان قابل توجهی را افزایش می دهد:

 • سرطان پستان
 • سرطان پستان مرد
 • سرطان تخمدان
 • سرطان پروستات
 • سرطان پانکراس
 • ملانوما

اگر جهش ژنی شناسایی شود ، شما و پزشکتان می توانید برای مدیریت ریسک خود با یکدیگر همکاری کنید.

چه افرادی باید تست ژنتیکی BRCA را مد نظر بگیرند؟

 • در صورت وجود خطر ابتلا به جهش ژنتیکی ارثی که خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان را افزایش می دهد – و کاندیدای آزمایش ژنتیک – در معرض خطر بیشتری قرار دارید.
 • سابقه شخصی سرطان سینه که قبل از 45 سالگی تشخیص داده شده است
 • سابقه شخصی سرطان سینه که قبل از سن 50 سالگی تشخیص داده شده است و دوم سرطان پستان اولیه ، یک یا چند بستگان مبتلا به سرطان پستان ، یا سابقه پزشکی ناشناخته یا محدود خانواده
 • سابقه شخصی سرطان سینه منفی سه گانه که در 60 سالگی یا بالاتر تشخیص داده شده است
 • سابقه شخصی دو یا چند نوع سرطان
 • سابقه شخصی سرطان تخمدان
 • سابقه شخصی سرطان سینه مردان
 • سابقه شخصی سرطان سینه و یک یا چند بستگان مبتلا به سرطان پستان که قبل از 50 سالگی تشخیص داده شده اند ، دو یا چند بستگان مبتلا به سرطان سینه در هر سنی ، یک یا چند بستگان مبتلا به سرطان تخمدان ، یک یا چند بستگان مبتلا به سرطان پستان مرد یا دو نفر. یا تعداد بیشتری از بستگان مبتلا به سرطان پروستات یا سرطان لوزالمعده
 • تاریخ شخصی سرطان سینه و اجداد یهودیان اشکنازی (اروپای شرقی)
 • سابقه شخصی سرطان پروستات یا سرطان لوزالمعده با دو یا چند بستگان مبتلا به سرطانهای مرتبط با BRCA
 • سابقه سرطان سینه در سنین جوانی در دو یا چند نفر از بستگان خون مانند والدین ، ​​خواهر و برادر یا فرزندان شما
 • یکی از بستگان با جهش BRCA1 یا BRCA2 شناخته شده است
 • یک یا چند بستگان با سابقه سرطان که می تواند هر یک از این معیارها را برای آزمایش ژن برآورده کند

در حالت ایده آل ، در خانواده ای که ممکن است دارای جهش ژنی باشد ، یک عضو خانواده که مبتلا به سرطان پستان یا تخمدان است ، ابتدا آزمایش ژن BRCA را انجام می دهد. اگر این فرد با آزمایش ژنتیک موافقت کند و جهش ژن BRCA را انجام ندهد ، ممکن است سایر اعضای خانواده از آزمایش ژنتیکی بهره مند نشوند. با این حال ، ممکن است آزمایش های ژنتیکی دیگری نیز در نظر گرفته شود. یک مشاور ژنتیک می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که سایر گزینه های آزمایش ژنتیکی بر اساس سابقه شخصی و خانوادگی شما در دسترس هستند.

چه نوع آزمایش ژنتیکی را باید انجام دهید؟

مشاور ژنتیک و یا پزشکتان با شما همکاری خواهند کرد تا بتوانید در مورد گزینه درست آزمایش ژنتیک تصمیم بگیرید. اگر به مشاور ژنتیکی در منطقه خود دسترسی ندارید ، سعی کنید یک جلسه مشاوره را از طریق تلفن یا به صورت آنلاین برنامه ریزی کنید.  می‌توانید شرکت بیمه خود را بررسی کنید که آیا این نوع قرار ملاقات را پوشش می‌دهد یا خیر.

عوامل زیر اغلب در تصمیم گیری در مورد مناسب‌ترین آزمایش ژنتیک نقش دارند:

اگرتست یکی از دیگر اعضای خانواده  برای جهش در یک ناحیه از یک ژن خاص ، مثبت اعلام شده ، معمولاً شما نیز برای همان جهش آزمایش خواهید شد.

مشاور ژنتیک شما می‌تواند آزمایشاتی را تجویزکند که دقیقاً همان ناحیه از ناهنجاری را بررسی می‌کند که  در خویشاوندانتان نیز یافت شده است و در خانواده شما با سرطان پستان مرتبط است. به طور معمول این آزمایش شامل بررسی جهش در ژن BRCA1 یا BRCA2 می‌باشد ، اما ممکن است یکی از ژن‌های دیگری که اخیراً شناسایی شده است را نیز شامل شود. اگر افرادی از خانواده در نقاط مختلفی از یک ژن، دچار جهش شده‌اند ، آزمایش انتخابی همه این مناطق را بررسی خواهد کرد.

کریستینا نیکسون ، کارشناسی ارشد  LCGC ، دارای مدرک مشاوره ژنتیکی در مرکز  ارزیابی خطر سرطان و برنامه ژنتیک در Main Line Health در پنسیلوانیا توضیح می‌دهد:

جهش اساساً یک” نشانه “است که به شما می‌گوید دقیقاً در کجای این ژن جهش اتفاق افتاده است. برای مثال ، جهشی در BRCA2 مانند” 5073dupA “: ترکیبی از اعداد و حروف که به آزمایشگاه می‌گوید که دقیقاً کجا را جستجو کنند. اگر بستگان شما دارای این جهش باشند ، این همان چیزی است که مشاور ژنتیک تجویز می‌کند.


در برخی موارد ، ممکن است فرد برای بیش از یک جهش آزمایش شود. اگر هم در خویشاوندان پدری و هم خویشاوندان مادری شما ، سابقه خانوادگی سرطان (مادر و پدرتان) وجود دارد ، نشان می‌دهد  که جهش‌های ژنتیکی دیگری نیز ممکن است دخیل باشند ، و احتمال دارد یک آزمایش پانلی در نظر گرفته شود که شامل ژن‌های بیشتری باشد. همچنین ، برخی از شرکت‌های بیمه فقط یک بار در طول زندگی شما آزمایش ژنتیکی را پوشش می‌دهند. اگر هزینه برای شما مهم است و در عین حال از احتمال وجود سایر جهش‌های ژنتیکی مرتبط با سرطان نگران هستید ، احتمالاً می‌خواهید مطمئن شوید ببینید که آیا آزمایشتان شامل آزمایش پانل  نیز می‌شود یا خیر.

اگر هنوز جهشی مرتبط با سرطان پستان در خانواده‌تان مشخص نشده باشد ، شما و مشاور ژنتیکتان باید تصمیم بگیرید که چه آزمایش‌های ژنتیکی برایتان مناسب است.

در کمترین حالت برای اکثر افراد ، آزمایش BRCA1 و BRCA2 تجویز می‌شود. کریستینا نیکسون توضیح می‌دهد:

در برخی آزمایشگاه‌ها ، می‌توانید آزمایش ژن‌های دیگری که پرخطر هستند مانند PALB2 ، p53 و PTEN را نیز اضافه کنید. با این حال ، شما گاهی اوقات می‌توانید طیف آزمایشتان را وسیع‌تر کنید تا جهش‌های ژنی با خطر متوسط را نیز شامل شود ، و حتی این امکان وجود دارد که آنقدر وسعت دهید تا جهش‌هایی را که درمورد خطرات ناشی از آن‌ها مطمئن نیستیم هم شامل شود. این جهش‌ها نسبتاً جدید هستند ، بنابراین مشکلی که در اضافه کردن آن‌ها وجود دارد این است که گاهی اوقات نمی‌دانیم که در صورت وجود یک جهش در یکی از آن ژن‌ها چه کاری باید انجام دهیم. همه این‌ها فاكتورهای مهمی هستند كه باید در نظر گرفته شوند.


اینکه آزمایش‌های ژنتیکی بیشتری به پانل اضافه کنید یا نه ، می‌تواند به عوامل دیگری نیز وابسته باشد، مانند:

 • الگوی سرطان در خانواده شما – از جمله انواع آن و این که در چه سنی از اعضای خانواده تشخیص داده شدند. اگر این الگو جهش BRCA1 یا BRCA2 را نشان دهد ، می‌توانید از آنجا شروع کنید. یا اگر انواع دیگری از سرطان به طور مکرر رخ داده است ، ممکن است توصیه شود آزمایشاتی را برای سایر جهش‌های ژنی نیز انجام دهید. اگر سابقه خانوادگی شما ناقص یا ناشناخته باشد ( خواه به دلیل از دست رفتن سوابق پزشکی ، از دست دادن پدر و مادر ، فرزندخواندگی و غیره ) نیز همین مسئله صادق است.
 • این که شما چه چیزهایی می‌خواهید در مورد خطر (های) سرطان خود بدانید و چه چیزهایی نمی‌خواهید بدانید- تمام جهش‌های ژنتیکی که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهند ، شما را در معرض خطر ابتلا به سایر اشکال سرطان نیز قرار می‌دهند. همچنین ، ریسک سرطان پستان برخی از ژن‌ها ، بالاتر از متوسط است ، اما هیچ دستورالعمل‌ منتشر شده‌ای برای توصیه به غربالگری یا پیشگیری از خطر در صورت وجود جهش وجود ندارد زیرا اطلاعات مربوط به خطر سرطان پستان مشخص نیست. اگر این اطلاعات را نمی‌خواهید ، یا فکر نمی‌کنید که کاربردی برایتان داشته باشد ، ممکن است پانل آزمایشی که شامل ژن‌های زیادی است ، برای شما مناسب نباشد.
 • پوشش بیمه- برنامه‌های بیمه متفاوت است. بعضی از آن‌ها پانل آزمایش برای چندین ژن را پوشش نمی‌دهند ، مگر اینکه: (1) شواهد محکمی وجود داشته باشد مبنی بر این که در معرض خطر جهش در بیش از یک ژن قرار داردی ، یا (2) در صورت مثبت بودن آزمایش می‌تواند اقداماتی عملی برای کاهش خطر انجام شود. همچنین ، برخی از برنامه‌های بیمه ممکن است فقط یک بار در طول زندگیتان آزمایش ژنتیک را تحت پوشش قرار دهد ، بنابراین بسیار مهم است که گزینه‌های خود را با دقت در نظر بگیرید.
 • آزمایشگاهی که بیمارستان شما از آن استفاده می‌کند و یا شرکت بیمه شما تحت پوشش قرار می‌دهد-  برخی از شرکت‌ها گزینه‌هایی قرار می‌دهند تا شما بتوانید ژن‌های مورد نظرتان  را در یک پانل تست  انتخاب کنید. برخی دیگر فقط پانل‌های از پیش تنظیم شده را ارائه می‌دهند (برخی ژن‌ها باید در گروه آزمایش شوند). اگر پوشش بیمه ، شما را برای آزمایش توسط یک شرکت خاص محدود کند ، ممکن است بر انتخاب شما تأثیر بگذارد.
 • نتایج آزمایش ژنتیکی گذشته- اگر در گذشته آزمایش BRCA داشتید و نتایج آن درشما و نزدیکانتان منفی بود ، اما سابقه خانوادگی سرطان سینه  (و احتمالاً سایر سرطان‌ها)  در شما قوی است ، می‌توانید پانل آزمایشی را در نظر بگیرید که نشان دهد جهش ژنتیکی دیگری علت آن است یا خیر. (توجه: اگر قبل از سال 2006 آزمایش BRCA1 یا BRCA2 داشتید و جواب آزمایش منفی بود ، ممکن است بخواهید دوباره آزمایش را انجام دهید چرا که فناوری تغییر کرده است. در حال حاضر ، آزمایش‌ها قادر به شناسایی جهش‌هایی در مناطق وسیع‌تری از هر ژن هستند [مثلاً حذف‌های بزرگ ،جهش مظاعف شدن یا بازآرایی ژنی]. قبل از سال 2006 ، آزمایش‌ها فقط می‌توانستند جهش ژنی را در اندازه‌های کوچکتر جستجو کنند.)

اتخاذ این تصمیمات پیچیده است. مشاوران ژنتیک به شما کمک می‌کنند تا بهترین تصمیم را برای شرایط خود بگیرید.