چالش‌های تهیه سابقه خانوادگی سرطان

در ادامه سری مقالات تست ژنتیکی سرطان پستان و تاثیر تهیه تست ژنتیکی بر روابط خانوادگی، به چالش‌های تهیه سابقه خانوادگی سرطان می‌پردازیم. اولین گام در تصمیمگیری به منظور انجام تست ژنتیکی، تهیه سابقه خانوادگی سرطان در هر دو سمت مادری و پدری است. بهتر است که با یک متخصص ژنتیک، پزشک و یا پرستاری که در حیطه وراثت و سرطان دانش کافی را داشته باشد، مشورت کنید. این افراد میتوانند به شما در درک الگوی سرطانها در خانواده‌تان کمک کنند.

برخی از خویشاوندانتان ممکن است از این اقدام شما خوششان بیاید و مشتاقانه در این کار شرکت کنند. ممکن است با برخی از مقاومت‌ها نیز روبرو شوید. از مشکلات احتمالی که باید برای رویارویی با آنها آماده باشید، عبارتند از:

  • ممکن است نیاز به ارتباط با خویشاوندانی داشته باشید که به خوبی آنها را نمیشناسید یا دور از دسترس شما هستند یا به طور کامل برای شما و خانواده‌تان غریبه می‌باشند: این موضوع ممکن است چالش‌برانگیز باشد، اما هر چه سابقه خانوادگی جمع‌آوریشده کاملتر باشد، بهتر خواهد بود. برخی از افراد به تشکیل مجدد روابط خویشاوندی جدیدتر و حتی نزدیکتر تمایل نشان میدهند، درحالیکه برخی دیگر ممکن است نسبت به آن و مقابله با احساسات پیچیده ناشی از آن مقاومت نشان دهند. درصورتیکه به فرزندی گرفته شدهاید و خبری از والدین واقعی خود ندارید، و یا درصورتیکه تاکنون تنها خانواده یکی از والدین حقیقی‌تان را شناخته‌اید، این فرایند میتواند شما را در اضطراب بیندازد و غم ناشی از از دست دادن را به شما بازگرداند.
  • برخی از اعضای خانواده ممکن است این اطلاعات را شخصی تلقی کرده و پاسخ به آنها را تجاوز به حریم خصوصی خود بدانند: تا همین اواخر مردم در مورد ابتلا به سرطان با دیگران هیچ صحبتی نمیکردند. در صورتیکه میخواستند کسی را مطلع کنند، افرادی از خویشاوندان نزدیک خود را انتخاب مینمودند. ممکن است تعدادی از خویشاوندان شما نخواهند جزئیات ابتلای خود یا سایر اعضای خانواده فوت شده‌شان به سرطان را برای شما بازگو کنند و این کار برایشان دردناک باشد. رویکرد برخی در مورد این قضیه این گونه است: گذشته‌ها گذشته اند و نیازی به واکاوی مجدد‌شان نیست. ممکن است برخی دیگر وجود جهش‌های ژنتیکی مرتبط با سرطان را نقص تلقی کرده و تمایلی به پی بردن به حقیقت قضیه نداشته باشند.
  • ممکن است برخی دیگر شروع این مسیر توسط شما را بیهوده بدانند: همه افراد منطق مشابهی در مورد پی بردن به سابقه خانوادگی سرطان پستان ندارند. برخی از آنها تصور می‌کنند که حتی با دانشتن این موضوع نیز نمیتوان کاری را از پیش برد و تنها نگرانی جدیدی به انبوهی از نگرانی‌های زندگی روزمره افزوده می‌گردد. افرادی که صاحب این زمینه فکری هستند، در زمینه تهیه سابقه خانوادگی با شما همکاری نخواهند نمود. ممکن است اختلاف و بحث میان اعضای موافق و مخالف پیش بیاید و خانواده به دو قسمت تقسیم گردد.

درصورتیکه این اقدام شما با مخالفت روبرو شد، باید به حریم شخصی و احساسات اعضای خانواده خود احترام بگذارید. ممکن است آنها هنوز نتوانسته باشند با ابتلای خود یا اعضای خانوادهشان به سرطان کنار بیایند.

Andrea Forman که یک مشاور ژنتیک است، چنین پیشنهادی دارد: «حتی درصورتیکه احتمال موفقیتتان کم بوده و یا تاکنون با ان فرد صحبت نکرده‌اید هم حداقل یکبار این کار را امتحان کنید. امروزه امکان برقراری ارتباط با افراد از طرق فراوانی ممکن است؛ مانند فیسبوک، ایمیل و شبکه‌های اجتماعی. شانس خود را امتحان کرده و تمام کارهای لازم برای جمع‌آوری اطلاعات را انجام دهید. درصورتیکه خویشاوند موردنظر ارتباط نزدیکی با شما دارد، تلاش به متقاعد کردن آنها نمایید. در این صورت، حداقل مطمئن خواهید بود که تمام تلاش خود را کرده‌اید. قرار نیست که اعضای خانواده همواره به پیشنهاداتتان توجه کنند.»

‌ممکن است بخواهید نامه، ایمیل و یا پیامی در مورد علت تهیه تست ژنتیکی را به همراه آموزش‌های مربوطه به اعضای خانواده خود بفرستید. درصورتیکه سابقه خانوادگی شما حاکی از وجود جهش مرتبط با سرطان باشد، خویشاوندان شما باید نسبت به این قضیه آگاهی داشته باشند و نتایج تست‌ها را ببینند. درصورتیکه آنها در نزدیکی شما زندگی میکنند، اطلاعات مربوط به نحوه تماس با مشاور ژنتیک خود را در اختیار آنها قرار دهید. به آنها اطمینان دهید که مشاوره با یک متخصص برای دریافت اطلاعات بیشتر لزوما به معنی تست شدن نیست.

راههای ارتباطی خود با خانواده را به بهترین نحو حفظ کنید. ممکن است برخی از اعضا بعدها نظر خود را عوض کرده و تمایل به برقراری ارتباط با شما و مطلع شدن از نتایج داشته باشند.