شیمی درمانی سرطان پستان: انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

درمان سرطان پستان

در ادامه سری مقالات درمان سرطان پستان و شیمی درمانی سرطان پستان به وقایع پیش رویتان در روند شیمی درمانی می‌پردازیم. حتی بعد از این که شما و پزشک تصمیم به انجام شیمی درمانی گرفتید، ممکن است هم چنان سوالاتی در رابطه با اتفاقاتی که قرار است بیفتد و تاثیراتی که شیمی درمانی بر کارهای روزانه شما خواهد داشت، داشته باشید.

پزشک و پرستار انکولوژی می توانند به سوالات شما پاسخ دهند. آن ها می توانند به شما اطلاعات زیادی قبل از شروع شیمی درمانی بدهند و تا زمانی که شیمی درمانی انجام می شود با شما خواند بود. اگر شیمی درمانی را به صورت تزریق وریدیدر دست یا بازو دریافت می کنید، پرستار اونکولوژی در تمام طول شیمی درمانی با شماست. اگر شیمی درمانی را به صورت قرص دریافت می کنید می توانید در خانه بمانید.

اگر عوارض جانبی شدیدی مثل زخم های دهانی، تهوعی که بعد از مصرف دارو بهبود نمی یابد، اسهال یا تب دارید حتما به پزشک یا پرستار اطلاع دهید. بیشتر مطب ها و کلینیک های کنسر، پزشک یا پرستاری به صورت 24 ساعته برای پاسخ گویی به سوالات دارند. حتما از چگونگی برقراری ارتباط با فردی خارج از ساعات کاری مطب ها در صورت داشتن سوال، مطلع باشید.

به یاد داشته باشید هر فردی پاسخ متفاوتی به درمان می دهد. واکنش های معمول کلی وجود دارد که افراد می توانند انتطار داشته باشند، اما اگر واکنش های فیزیکی و روحی شما متفاوت بود، نگران نباشید.

در این قسمت مواردی که می توانید انتظار داشته باشید، آورده شده است: