چطور در راه انجام شیمی درمانی ثابت قدم باشیم؟

درمان سرطان پستان

در ادامه سری مقالات درمان سرطان پستان و شیمی درمانی سرطان پستان به نحوه ادامه مسیر شیمی درمانی می‌پردازیم. شیمی درمانی وقتی تعداد کافی دارو دریافت کنید و سر رقت سیکل ها را انجام دهید به خوبی کار می کند. شیمی درمانی باید سر وقت و بدون هیچ تاخیر زیادی انجام شود.

زمانی که سرطان پستان استیج اولیه را درمان می کنید، شیمی درمانی به محض اتمام جراحی شروع می شود. زمانی که سرطان پستان پیشرفته و یا متاستاز یافته را درمان می کنید، شیمی درمانی با زمان مورد نظر پزشک شروع می شود. شیمی درمانی معمولا به شکل دوره داده می شود، دوره مخصوص شیمی درمانی به دنبال دوره های بهبودی ادامه می یابد. طول دوره کامل شیمی درمانی بین 3 تا 6 ماه طول می کشد.

چون شیمی درمانی تا 6 ماه طول می کشد، ممکن است با مشکلاتی در خصوص ادامه روند درمان مواجه شوید:

ممکن است درمان با کار و خانواده تداخل ایجاد کند. رفتن به محل درمان نیز برای برخی افراد مشکل است. هر دوی این موارد ممکن است شما را از ادامه درمان منصرف سازد.

عوارض جانبی شایع شیمی درمانی مثل تهوع، خستگی، و ریسک بالای ابتلا به عفونت است. اگر حس بدی نسبت به عوارض جانبی دارید، ممکن است مرحله ای را جا بندازید یا درمان را ادامه ندهید.

اگر شیمی درمانی را به صورت قرص یا شربت دریافت می کنید ممکن است فراموش کنید آن ها را استفاده کنید. به خصوص اگر بیش از یک مورد مصرف می کنید.

در این قسمت توصیه هایی برای ادامه روند درمان آورده شده است:

  • به صورت کلی، نباید برای سفر یا کارهای شخصی شیمی درمانی را کنسل کنید. اما می توانید از کارکنان مرکز درمان بخواهید طوری برنامه های شیمی درمانی شما را بریزند که بتوانید در فواصل دوره ها به کار های شخصی برسید.
  • اگر کار می کنید، برنامه های تزریق شیمی درمانی را در روز هایی مثل سه شنبه و چهارشنبه بگذارید تا بتوانید آخر هفته استراحت کنید و عوارض جانبی را مدیریت کنید.
  • به یاد داشته باشید عوارض جانبی ربطی به کارایی درمان شما ندارد. چه عوارض جانبی داشته باشید چه نه، شیمی درمانی سلول های سرطانی بدن شما را از بین می برد. و هم چنین درمان وقتی کل میزان داروهای پیشنهادی را بر اساس برنامه ریزی دریافت کنید بسیار خوب عمل خواهد کرد.
  • اگر هر گونه عارضه جانبی داشتید، به پزشک یا پرستار اونوکولوژی برای دریافت کمک اطلاع دهید. شما با این کار مزاحم آن ها نخواهید شد و دلیلی برای اذیت شما وجود ندارد. مهم است که پزشک یا پرستار از وضعیت شما اطلاع داشته باشند و آن ها می توانند داروهایی تجویز کنند تا به شما برای کاهش مشکلات کمک کنند.
  • برای کمک برای به یاد داشتن داروهای شیمی درمانی به صورت قرض یا مایع، آن ها را در تقویم یادداشت کنید. می توانید از تقویم کاغذی یا تقویم روی کامپیوتر یا گوشی استفاده کنید. برخی افراد آلارم ساعت یا گوشی خود را برای به یاد آوری روز مصرف دارو تنظیم می کنند.