تست IHC (ایمونوهیستوشیمی): تشخیص سرطان پستان

تشخیص سرطان پستان

در ادامه سری مقالات تشخیص سرطان پستان به تست ایمونوهیستوشیمی (IHC) می‌پردازیم. تست IHC، پروسه رنگ آمیزی خاصی است که بر روی بافت سرطان پستان منجمد یا تازه که در طول بیوپسی خارج شده است، انجام می­ شود. IHC برای نشان دادن وجود یا عدم وجود سلول های سرطانی حاوی رسپتور HER2 و رسپتور­های هورمونی بر روی سطح خود می­ باشد.

تست IHC بر روی HER2

IHC شایع ­ترین تست مورد استفاده برای دیدن این که آیا توموری میزان پروتئین رسپتور HER2 بالایی روی سطح سلول های سرطانی دارد یا خیر، است با داشتن میزان بالای رسپتور HER2، سلول­ ها سیگنال های بالایی برای رشد و تقسیم دریافت می­کنند.

تست IHC به میزان پروتئین رسپتور HER2بر روی سطح سلول­های نمونه بافت سرطان پستان نمره­ای بین 0 تا 3+ می­ دهد. اگر نمره 0تا1+ باشد، HER2 منفی است و اگر 2+ باشد، حد مرزی است و اگر 3+ باشد؛ HER2 مثبت.

پژوهش­ ها نشان ­داده­ است برخی تست ­های HER2 ممکن است غلط باشند. این مورد احتمالا به دلیل تفاوت طبقه بندی در آزمایشگاه­ های متفاوت برای نتایج مثبت و منفی وضعیت HER2  است. هر پاتولوژیست ممکن است از شاخص های متفاوتی برای تصمیم گیری جهت مثبت یا منفی نتایج استفاده کند. در بیشتر مواقع، نتایج زمانی غلط هستند که حد مرزی باشند. به این معنی که نتایج قویا HER2 منفی یا HER2 مثبت نیستند.

در موارد دیگر، بافتی از یک ناحیه از سرطان پستان ممکن است تست HER2 مثبت داشته باشد و بافتی از ناحیه دیگر نتیجه HER2 منفی.

نتایج نادرست HER2 ممکن است منجر به تشخیصی شود که در نتیجه آن بیمار درمان های لازم را دریافت نکند. اگر قسمتی یا کل سرطان پستان HER2مثبت باشد اما نتایج تست جر HER2 منفی طبقه شود، پزشکان داروهای ضد HER2 سرطان پستان را استفاده نخواهند کرد، اگرچه ممکن است بیمار بالقوه از مصرف دارو سود ببرد. اگر سرطان پستانی HER2 منفی باشد اما تست ها نتایج را مثبت ارزیابی کنند، پزشکان ممکن است داروهای ضد HER2 را تجویز نمایند، اگرچه بیمار از مصرف دارو سودی نخواهد برد و در معرض عوارض جانبی دارو نیز قرار خواهد گرفت.

در این قسمت 6 دارویی که ضد HER2 مثبت هستند، آورده شده است:

اگر تست IHC برای HER2 منفی یا حد مرزی باشد، از پزشک بخواهید تست FISH را انجام دهد که از تکنولوژی متفاوتی برای اندازه گیری وضعیت HER2 استفاده می ­کند. اگر نتیجه تست FISH حد مرزی باشد، از پزشک بخواهید تا پاتولوژیست بار دیگر نتایج را ارزیابی کند. اگر نتایج وضعیت HER2 توسط پاتولوژیست دیگری بررسی نشده است، درخواست کنید تا نتایج دوباره بررسی شود.

نتایج تست IHC برای نمونه بافت­های منجمد یا تازه قابل اعتماد هستند. ولی ظاهرا نتایج IHC بر روی نمونه های نگهداری شده در وکس یا سایر مواد شیمیایی قابل اعتماد نخواهند بود.

IHC برای تست هورمون رسپتور

بیشتر آزمایشگاه های تست کننده از تست IHC برای بررسی وضعیت هورمون رسپتور در سلول های سرطانی پستان استفاده می­ کنند. اگر هورمون رسپتور وجود داشته باشد، به این معنی است که رشد سلول های سرطانی توسط هورمون های استروژن/و یا پروژسترون تحریک می ­شود.

همه آزمایشگاه ها از متد مشابهی برای آنالیز نتایج تست استفاده نمی­ کنند، و مجبور نیستند نتایج را به طریق مشابهی گزارش کنند. پس ممکن است هر کدام از نتایج زیر را مشاهده کنید:

  • تست درصدی که به شما اطلاع می­­دهد چه تعداد سلول از 100 برای هورمون رسپتور رنگ آمیزی مثبت داشته اند. ممکن است عددی بین 0 (هیچ سلولی) تا 100 ( همه سلول ها)را مشاهده کنید.
  • عددی بین 0 تا3. 0 به معنی عدم وجود رسپتور و 1 به معنی وجود مقدار اندک، 2 به معنی عدد متوسط و 3 به معنای مقدار زیاد است.
  • نمره Allred بین 0 تا 8. این سیستم نمره دهی توسط پزشکی که آن را گسترش داده، نامیده می­شود. این سیستم به درصد از سلول های هورمون رسپتور مثبت به همان اندازه­ی تعداد رسپتور های طاهر شده پس از رنگ ( شدت نامیده می­شود) اهمیت می­دهد. این اطلاعات ترکیب می­­شوند تا نمره ای بین 0 تا 8 به دست آید. نمره بالاتر به معنی تعداد بالاتر رسپتور­ها و آسان تر دیده شدن آن ها در نمونه است.
  • لغت منفی یا مثبت

به یاد داشته باشید هر تستی باید برای هر دو مورد استروژن و پروژسترون انجام شود.

اگر نتیجه شما مثبت یا منفی گزارش شد، از پزشک بخواهید درصد، نسبت یا عدد مشخص­تری بیان کند. آزمایشگاه های مختلف اعداد متفاوتی را برای بیان مثبت یا منفی بودن وضعیت هورمون رسپتور به کار می ­برند. برای مثال اعداد کمتر از 10% از سلول های رنگ آمیزی شده مثبت ( کمتر از 1 از 10) ممکن است در آزمایشگاهی، منفی گزارش شود و در آزمایشگاه دیگر مثبت، هر­چند که هر دو یک عدد هستند. پژوهش ها نشان می­دهد هورمون درمانی به دون توجه به کمیت، می­تواند برای درمان سرطان مفید باشد. برای نمره 0  هیچ هورمون درمانی صورت نخواهد گرفت.

هورمون درمانی های متفاوتی از  جمله مهارکننده آروماتاز، تعدیل کننده انتخابی رسپتور استرژن، و down regulator  رسپتور استروژن وجود دارد. ( aromatase inhibitorsselective estrogen receptor modulators, and estrogen receptor downregulators. )

گاهی نتیجه ای به صورت ناشناخته گزارش خواهد شد، که ممکن است علت های متفاوتی داشته باشد:

  • تست انجام نشده است.
  • نمونه ای که آزمایشگاه دریافت کرده، برای دریافت نتیجه مطمئن بسیار کوچک بوده است.
  • گیرنده های استروژنی و پروژسترونی کمی وجود داشته است.

اگر هیچ گیرنده هورمونی وجود نداشته باشد، یا قابل اندازه گیری یا دیدن نباشند، سرطان هورمون رسپتور منفی خواهد بود.

با پزشک خود در مورد اطمینان از با تجربه بودن آزمایشگاه در خصوص تست های IHC صحبت کنید. هر چه آزمایشگاه تعداد تست های بیشتری انجام داده باشد، نتایج شما قابل اعتمادتر خواهد بود. اگر نتیجه منفی دریافت کردید، توضیح کاملی برای دلیل هورمون رسپتور منفی بودن سرطان، درخواست کنید. ممکن است بخواهید که تست دوباره انجام شود.