ریزش مو چرا و چگونه اتفاق می‌افتد؟

در ادامه سری مقالات عوارض جانبی جسمانی درمان سرطان پستان و تاثیر شیمی درمانی وسایر درمان‌های سرطان بر سلامت پوست، مو و ناخن، به چگونگی ریزش مو در اثر سرطان می‌پردازیم. شیمی درمانی تمام سلول هایی را که به سرعت تقسیم می شوند هدف قرار می دهد، هم سلول های سالم و هم سرطانی، به همین دلیل ریزش مو اتفاق می افتد. فولیکول های مو، ساختارهایی در پوست هستند که درونشان  رگ های خونی کوچک قرار دارد و یکی از سریع ترین سلول ها با قابلیت رشد در بدن هستند. اگر تحت درمان سرطان نباشید، فولیکول های مو هر 23 تا 72 ساعت یک بار تقسیم می شوند. ولی زمانی که شیمی درمانی علیه سلول های سرطانی استفاده می شود، سلول های مو را هم نابود می کند. چند هفته بعد از شروع شیمی درمانی ممکن است قسمتی از مو ها یا کل موهایتان را از دست بدهید.

اگر تحت درمان شیمی درمانی هستید ممکن است ریزش موی شما آهسته یا سریع اتفاق بیفتد: دسته های مو در شانه، مشتی مو در زهکش وان حمام یا روی بالش. به هر طریقی که اتفاق بیفتد وحشتناک و افسرده کننده خواهد بود و شما به حمایت زیادی در طول این دوران نیاز خواهید داشت.

برخی داروهای شیمی درمانی فقط روی موهای سر تاثیر می گذارد. بقیه دارو ها باعث ریزش موهای ابرو و مژه ها، موهای ناحیه شرمگاهی، و موهای پاها و دست ها یا زیر بغل می شود.

مقدار ریزش مو بستگی به نوع دارو یا بقیه درمان هایی که انجام شده و مدت زمان درمان خواهد داشت. انواع مختلف داروهای شیمی درمانی اثرات متفاوتی خواهند داشت.

زمان انجام درمان نیز بر ریزش مو اثر می گذارد. برخی انواع شیمی درمانی هر هفته و در دوز کم داده می شود، که باعث کم شدن ریزش مو می شود. برخی دیگر هر 3 روز تا 4 هفته یک بار با دوز های بالاتر داده می شود، که احتمال ریزش مو را بالاتر می برد.

دارو های شیمی درمانی

  • آدریامایسین: معمولا در طول اولین هفته های درمانی باعث ریزش کامل موهای سر می شود. در برخی زنان موهای ابرو و مژه ها نیز می ریزد.
  • متوتروکسات: باعث نازک شدن موها در برخی افراد می شود. ریزش کامل موهای سر با متوتروکسات نادر است.
  • سیتوکسان و 5-فلوروراسیل: باعث ریزش اندک مو در بسیاری از زنان می شود، ولی ممکن است برخی ریزش شدیدی را تجربه کنند.
  • تاکسول: باعث ریزش کامل موهای سر، ابرو، مژه، پوبیک، پاها و دست ها می شود.

دیگر انواع درمان سرطان نیز می تواند موجب ریزش مو بشود. به طور مثال:

رادیوتراپی

فقط باعث ریزش مو در نواحی مشخصی از بدن می شود. اگر رادیوتراپی برای درمان پستان به کار رود، ریزش موی سر اتفاق نمیفتد. ولی ممکن است موهای اطراف نوک پستان در زنانی که در این ناحیه مو دارند، بریزد. رادیوتراپی مغز برای درمان سرطان های متاستاز شده به مغز باعث ریزش کامل موهای سر می شود.

درمان هورمونی

تاموکسی فن: ممکن است باعث نازک شدن موها شود ولی ریزش اتفاق نمیفتد.

مهم نیست چقدر برای این اتفاق آماده باشید و چقدراز پیش به شما هشدار داده شده باشد، ریزش مو شوک بسیار بدی خواهد بود.

نظر یک متخصص:

مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد برای بسیاری از زنان از دست دادن مو وحشتناک تر از دست دادن پستان است. چرا که شما می توانید از دست دادن پستان ها را پنهان کنید ولی ریزش مو بسیار آشکار و واضح است.