جامعه سرطان پستان آریوکلینیک

درباره سرطان پستان چه می‌دانید؟

سرطان پستان همزمان با شروع تکثیر غیرعادی سلول‌ها آغاز می‌شود. این سلول‌ها بسیار سریع‌تر از سلول‌های سالم تکثیر شده و شروع به تجمع و تشکیل توده می‌کنند. ممکن است سلول‌های سرطانی از بافت سینه به غدد لنفاوی یا سایر بخش‌های بدن پراکنده شوند که متاستاز نامیده می‌شود.

آیا با انواع سرطان پستان آشنایی دارید؟

انواع شایع‌تر سرطان پستان عبارتند از کارسینوم مجرایی درجا، کارسینوم مجرایی تهاجمی، کارسینوم لوبولار تهاجمی، سرطان پستان التهابی و سرطان پستان متاستاتیک. سرطان پستان متاستاتیک به عنوان سرطان پستان تهاجمی استیج 4 نیز در نظر گرفته می‌شود.

درمان سرطان پستان به چه شکل انجام می‌شود؟

نوع درمان انتخابی به نوع سرطان پستان، اندازه تومور، استیج و گرید آن و میزان تهاجم تومور بستگی دارد. درمان‌های موضعی مانند جراحی و پرتودرمانی، درمان‌های سیستمیک مانند شیمی‌درمانی، هورمون درمانی، ایمونوتراپی و درمان‌های هدفمند از جمله گزینه‌های درمانی پیش روی شما هستند.

با جراحی‌های ترمیمی سرطان پستان آشنا شوید

زنانی که در طی درمان سرطان پستان جراحی کرده‌اند، ممکن است اقدام به جراحی ترمیمی پستان کنند تا شکل و ظاهر آن را به حالت عادی برگردانند. این نوع از جراحی ترمیمی انواع مختلفی دارد که با کسب آگاهی در مورد هر کدام می‌توان بهترین گزینه را انتخاب نمود.

تشخیص سرطان پستان چگونه انجام می‌شود؟

تکنیک‌های تشخیص سرطان پستان شامل خودآزمایی پستان، معاینه توسط پزشک، سونوگرافی، ماموگرافی، تهیه بیوپسی از توده‌ها لمس‌شده و یا مشاهده شده در سونوگرافی و ماموگرافی و MRI است. این تکنیک‌ها ممکن است متناسب با شرایط هر بیمار بکار گرفته شوند.

ریسک فاکتور سرطان پستان کدامند؟

تعدادی از عوامل ژنتیکی و مواجهات محیطی می‌توانند خطر ابتلای افراد به سرطان پستان را افزایش دهند. البته تعدادی از این فاکتورها مانند وزن بالا، میزان تحرک بدنی پایین، رژیم غذایی نامناسب، مصرف سیگار و الکل، اضطراب و سطوح بالای استروژن بدن تا حدی قابل پیشگیری هستند.